Изпълнители

ARS Nova Lux

ARS Nova Lux

АRS Nova Lux е ансамбъл на базата на променлива геометрия. Необичайната комбинация от музикални инструменти (и песнопение), която ансамбълът предлага, движи и ентусиазира публиката по абсолютно уникален начин. Концертирайки в променливи инструментални комбинации от 2 до 4 изпълнители – флейта, китара, перкусии, пиано (и гости), ансамбълът предлага голямо разнообразие от музикални жанрове. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

The Queen‘s Six

Ансамбълът The Queen‘s Six е създаден през 2008, по повод 450-ата годишнина от възкачването на кралица Елизабет I, от която те носят името си. Базирани в замъка Уиндзор, членовете на The Queen‘s Six съставляват част от мирските служители на параклиса Сейнт Джордж, чиито домове се намират в стените на замъка. Хорът на параклиса, който се състои от момичета и момчета хористи и дванадесет професионални възрастни певци, изпълнява около осем служби седмично. Участва също и на частни и държавни събития, често пред кралското семейство.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Trombone Attraction

Trombone Attraction

Квартетът свири музика от различни жанрове - от барок, класически аранжименти, джаз и популярна музика до оригинални композиции на съвременна музика. Trombone Attraction успяват да пренесат подценявания преди това тромбон в класическите концертни зали, като по този начин вдъхновяват и вълнуват цялата публика. Заедно с музикалния педагог Беренике Хейдекер-Нусер Trombone Attraction създават и програми за деца, в които се включват и самите музиканти. Вечерните програми съдържат драматургични елементи и комедийни моменти, разработени съвместно с хореографа и режисьор Фердинандо Чефало.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Violoncellissimo

Violoncellissimo

Violoncellissimo е един от най-известните румънски камерни ансамбли в последните 15 години и е създаден по инициатива на известния виолончелист Марин Казаку, който, заедно със своите настоящи и бивши ученици, по този начин отваря нов път в популяризирането на музиката и младите таланти от Румъния. На 11 февруари 2024 година ансламбълът ще изнесе концерт на сцената на Софийска филхармония, зала България. Съставът ще представи разнообразна програма, адаптирана за виолончело, музика от всички жанрове.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Адам Лалум, пиано

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Айтана Санс Перес, сопран

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Албена Данаилова, цигулка

Албена Данаилова е родена в София в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Тя е първата жена, която става концертмайстор на познатия със своя консерватизъм оркестър на Виенската Филхармония. От 2011 е водач на „Ensemble Wien“ ( като наследник н Паул Гугенбергер и Райнер Хонек). Данаилова е и професор по цигулка във виенския държавен университет. Свири на цигулка, предоставена ѝ от Австрийската национална банка.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Александър Гаджиев

Александър Гаджиев, пиано

Младият пианист Александър Гаджиев е многократен носител на награди от международни конкурси, сред които  2-ра награда и специалната награда на Кристиан Цимерман за най-добро изпълнение на соната от Шопен на Международния конкурс Фр. Шопен през 2021 във Варшава, първа награда от Международния конкурс за пиано в Сидни също през 2021, първа награда и наградата на публиката на Деветия международен Хамамацу конкурс за пиано 2015 и първа награда на Световния конкурс за майстори на пианото в Монте-Карло 2018.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Александър Сомов, виолончело

Александър Сомов е учил в класа по виолончело на Стефан Руневски в Националното музикално училище „Л. Пипков”. През 2006 г. заема поста super soliste на Филхармоничния оркестър на Страсбург. Канен е като гост-директор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Филхармонията, Шотландския камерен оркестър, Хале и Английския камерен оркестър. Професор е в Консерваторията и Висшата академия в Страсбург. Обича да комбинира стилове и да разширява музикалните хоризонти, независимо дали свири с колеги съоснователи на Robertsau Buskers, в концерт със Salonorkester Baden-Baden или свири на китара, гъдулка или перкусии в свободното си време.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Александър Хинчев

Александър Хинчев, пиано

Александър Хинчев е роден в София, в семейство на музиканти. Дебютира като изпълнител с Концерта за пиано и оркестър в ла минор от Григ. Завършва Музикалната академия в София при проф. Константин Ганев. По-късно учи при Винченцо Витале в Академията Санта Чечилия в Рим, където завършва с отличие и специална награда на журито. Лауреат е на Международния конкурс Бузони – Болцано и на Първа награда от Международния конкурс по пиано в Будапеща.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Алексей Гринюк, пиано

Британско-украинският пианист Алексей Гринюк, който се чувства у дома както в класическия репертоар, така и в романтичния, а и в този от 20. век, е определен от парижкия Le Figaro като майстор на съвършеното крис- тално и чисто пипане... с удивителен личен почерк и абсолютна трансцендентална виртуозност.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Алексей Шадрин, виолончело

Алексий Шадрин е роден през 1993 г. в Харков в семейство на музиканти. На седемгодишна възраст постъпва в Харковското специализирано музикално училище в класа на професор Олена Щелкановцева. През 2010 г. постъпва във Висшето училище за музика и театър в Хановер в класа на проф. Леонид Горохов. През 2012 г. получава първа награда на Международния музикален конкурс „Микола Лисенко“ в Киев. През 2018 г. получава трета награда на конкурса Пражка пролет, a през 2022 печели четвърто място в прочутия Международен конкурс „Кралица Елизабет“ – Брюксел. В момента учи при Франс Хелмерсон в академията Кронберг. От септември 2020 г. той също е артист в резиденция в Queen Elisabeth Music Chapel, където учи при Гари Хофман.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Амори Което цигулка

Амори Което, цигулка

Приветстван от The Strad за неговата страхотна музикална чувствителност, безупречна техника и топъл звук, френският цигулар Амори Което заема уникална ниша като един от най-добрите и многостранни артисти на своето поколение.                                                         

Ученик на Мишлин Льофевр, Жан-Жак Канторов и Пинкас Цукерман, той прави първото си публично изпълнение на 9-годишна възраст, както и своя успешен дебют в Карнеги Хол през 2004, изпълнявайки Концерта за цигулка на Брамс под ръководството на Дейвид Гилбърт. Оттогава той прави много концерти по света като солист и камерен музикант. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Ансамбъл "Музика Нова"

Ансамбъл "Музика Нова"

Ансамбъл Musica Nova обединява млади композитори, инструменталисти и диригенти. В него участват някои от най-даровитите и интелигентни музиканти от младото и средно поколение. Ансамбълът гостува на почти всички престижни подиуми в страната. Международните изяви на ансамбъла са още и на Wien Modern, Melos - Ethos (Словакия), Musica сontemporanea (Италия), Меридиан (Румъния), YOUrope together (Германия). През 2018 ансамбълът участва в международния фестивал Бриджис с премиерен концерт във Виенската зала Konzerthaus. Основател и диригент на ансамбъла е известният български диригент Драгомир Йосифов.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
.

Атанас Кръстев, виолончело

Атанас Кръстев завършва НМА „Панчо Владигеров” с магистърска степен в класа на проф. Анатоли Кръстев (2012).  От 2011 г. до 2014 г. специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София”- Мадрид. Посещавал е майсторски класове по виолончело на Давид Герингас, Антонио Менезес, Франс Хелмерсон, Арто Норас, Наталия Гутман, Даниел Вайс, Ллюис Кларе, Албан Герхард, Янг Чанг Чо, Томас Керъл, Роберт Коен, Мария Клигел, Рейнхард Лазко, Томас Деменга и др. От 2021 г.е доцент и преподава виолончело в НМА „Панчо Владигеров”. Води майсторски класове в България, Украйна, Румъния, Сърбия, Хърватия. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Боби Костадинов

Боби Костадинов, виолончело

Роден в Лайпциг през 1999, Боби Костадинов свири на виолончело от 7-годишен. От 2017 е ученик на Питър Брунс в Лайпцигското училище "Ф. М. Бартолди". Носител е на общо четири федерални първи награди от Националния конкурс Jugend musiziert в различни категории. Неговият дует със сестра му Диана Костадинова печели конкурса Феликс Менделсон Бартолди за млади музиканти. Освен това е удостоен с две специални награди на Deutsche Stiftung Musikleben, специалната награда на Hummel-Society във Ваймар. Печели и наградите на фондация Ingeborg Fahrenkamp-Schäffler, на Централногерманската младежка музикална награда на фондация Холгер Копе и наградата EMCY. От септември 2016 дуото е стипендиант на фондация Юрген Понто и на Deutsche Stiftung Musikleben. В последвалото състезание WESPE дуото получава специалната награда в категорията Ostracized Music. Дуетът е награден и със спонсорска награда на Фондацията Ференц Лист във Ваймар. Акцент през март 2017 е изпълнението на Тройния концерт от Бетовен с неговото трио и Bergische Symphoniker. Като стипендиант на Deutsche Stiftung Musikleben Боби свири на виолончело от Michael Stürzenhofecker, Cully 2012 от немския фонд за музикални инструменти. Печели и втора награда от конкурса на Фондация Алегра, както и участие в програмата на МФ "ММД" през 2022. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Вахан Мардиросян

Вахан Мардиросян

Роден в Армения, Вахан Мардиросян завършва с отличие Парижката консерватория през 1996. Днес прави блестяща световна кариера като диригент и пианист. Дълги години е главен диригент на Симфоничния оркестър на Кан във Франция и музикален директор на Националния камерен оркестър на Армения (NCOA). От сезон 2019/2020 е главен диригент на Градския камерен оркестър на Хонг Конг. Дирижира и концерти с Нова Японска филхармония, Симфоничен оркестър Кюшу, Филхармоничен оркестър на Кансай, Национален симфоничен оркестър на Колумбия и Оркестър Royal de Chambre de Wallonie. Дирижира също Филхармонията Südwestfalen и Реквием на Верди в Кралския Концертгебау в Амстердам, като записва и компактдиск със Симфоничния оркестър на Пражкото радио. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Велислав Стоянов, тромбон

Велислав Стоянов е един от най-изявените джаз тромбонисти в България през последните години. Създател на различни биг бенд формации, освен като импровизатор, изпълнител и автор на музика, той се утвърди и като застъпник на традициите в българската музика.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Венцислав Благоев, тромпет

Венцислав Благоев е сред най- утвърдените и обичани музиканти на България. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, а след това специализира в джаз отдела на Bruckner Konservatorium - Linz, Австрия. Участвал е в проекти и е концертирал в Австрия, Германия, Италия, Португалия, Гърция, Испания и др. Дългогодишната му творческа дейност го среща с именити музиканти, представители на световния джазов елит. Сред тях са Айрто Морейра, Ренди Брекър, Чико Фрийман, Били Кобъм, Милчо Левиев, Марио Станчев, Кърт Елинг, Джанис Харингтън и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Вера Гиргинова, сопран

Вера Гиргинова завършва едновременно специалност „Архитектура“ и класическо пеене в   Националната музикална академия в класа на проф. Мила Дюлгерова. Лауреат е на редица конкурси, сред които: за млади оперни певци Гена Димитрова (2009), Европейска общност в Сполето (Италия, 2010 и Международния певчески конкурс Елена Николай (2013). Тя изработва вокалната си техника с едни от най-големите български и италиански оперни имена (Рената Ското, Фиоренца Косотто, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Дарина Такова, Стефка Евстатиева, Ана Ванди, Мирела Паруто и др.). 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Весела Тричкова арфа

Весела Тричкова, арфа

Весела Тричкова свири като соло арфист в Софийската филхармония. Има множество записи като солист и в рамките на различни оркестри – Софийска филхармония, СО на БНР, Македонската и Белградска филхармонии, Солунския оркестър и др. Нейният репертоар обхваща всички стилове и епохи, а концертната й дейност включва изяви както на наши, така и на международни сцени в  Лондон, Йерусалим, Париж, Москва, Сеул и др. Има множество записи като солист и в рамките на различни симфонични оркестри – Софийска филхармония, СО на БНР, Македонската и Белградска филхармонии, Държавния оркестър на гр. Солун. Нейният репертоар обхваща всички стилове и епохи, а богатата й концертна дейност включва изяви както на наши, така и на множество международни сцени в Лондон, Йерусалим, Париж, Москва, Сеул. Освен на соловата и оркестровата кариера, арфистката се посвещава и на камерната музика. Тя е един от създателите на първия български арфов квартет, с който изнасят концерти в София, Созопол и Париж.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Веселин Веселинов - ЕКО, контрабас и китара

Веселин Веселинов – Еко е басист, контрабасист и композитор. Роден в София и от юношеска възраст започва да свири на бас китара. Носител е на награда „Кристална лира“ за джаз, както и на „Басист на годината“ на БГ Радио. Сучредител е и участва в различни формации и музикални проекти и успява да се утвърди като търсен студиен изпълнител. Акомпанира на най-популярните звезди на местната музикална сцена, прави театрална и филмова музика, телевизионни и радиопредавания. През последните години ЕКО добавя към кариерата си и още един проект - камерно дуо "Das Weltschmerz DueTT“ с пианиста Милен Кукошаров, с когото импровизират върху теми извън стандартния джазов репертоар.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Виктория Василенко, пиано

Виктория Василенко, пиано

Виктория Василенко е родена през 1992 в град Бургас. От 2011 г. е студент във Висшия музикален колеж „Кралица София”, Мадрид, Испания при световно известния руски педагог и пианист Дмитри Башкиров. Наградена е два пъти с „Кристална лира” за най-добър млад изпълнител – като солист на концертен сезон 2007-2008 и като камерен изпълнител през 2012. носител на престижната награда "Златен век" за млад музикант, с принос към културата и изкуството в България. Солира с Брюкселския камерен оркестър, Валонския камерен оркестър (дир. Франк Брале), Кралския филхармоничен оркестър на Севиля (дир. Джон Акселрод), Камерния оркестър на Линкълнууд (САЩ), Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул (Англия), Филхармоничния оркестър "Джордже Енеску", Симфоничния оркестър на Биел (Швейцария), с който записва диск, издаден от Fuga Libera през ноември 2020, за проекта "Mozart double concertos" съвместно с Луи Лорти и много други.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Вилиана Вълчева

Вилиана Вълчева е родена във Варна, където завършва през 1999 Националното училище по изкуствата „Добри Христов” със специалност пиано. Висшето си образование получава в Швейцария, в Клавирната катедра във Висшето училище по изкуствата в Берн, след това се дипломира и в Консерваторията в Нюшател с камерна музика и клавирен съпровод. Паралелно започва да се занимава с дирижиране и постъпва в класа на дългогодишния главен диригент на Цюрихската опера проф. Ралф Вайкерт в Университета по музика в Люцерн, където през 2010 завършва с отличие и получава магистърска степен по оперно и симфонично дирижиране.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Виолета Радомирска, мецосопран

Виолета Радомирска е родена в София, където още от дете има много концерти като член на Детския радиохор. Завършва музикалното си образование в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, а през 2004 става част от трупата на Операта в Бил (Швейцария), където изпълнява множество централни мецосопранови роли. През последните сезони се изявява на сцената на Софийската опера като Кармен, Амнерис от „Аида“ и Еболи от „Дон Карлос“ на Верди, Олга от „Евгений Онегин“ и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Малика от „Лакме“ на Делиб, Малколм от „Жената от езерото“ на Росини, Нерис от „Медеа“ на Керубини и др. Има съвместни изяви със Софийската филхармония, Плевенската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Владимир Бошнаков диригент

Владимир Бошнаков

Владимир Бошнаков е роден в Плевен в семейство на музиканти, завършва музикалното училище „П. Пипков” в родния си град (1990) и се дипломира като магистър по хорово дирижиране и кларинет в НМА „Панчо Владигеров” (1995), специализира оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Васил Казанджиев (1999-2001). Главен диригент на Музикално-Драматичен театър „К. Кисимов” Велико Търново (2005-2010) и на Плевенска Филхармония (2011-2012). От 2013 г. е диригент в Държавна опера – Русе, а от 2018 – и в Държавна опера-Стара Загора.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Вокален ансамбъл Cantanti dai Monti Verdi

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Галя Симеонова, сопран

Галя Симеонова, сопран

Галя Симеонова прави серия от майсторски класове при голямата българска оперна певица Александрина Милчева. През 1996 печели първа награда за солово пеене на Международния конкурс в Ланголен (Англия). Лауреат е и на международни конкурси в Нерпелт (Белгия), Монтрьо (Швейцария) и Анкара (Турция). Участва активно в спектакли на частни трупи в България и Франция със заглавия като „Травиата“ и „Аида“ от Верди и „Бохеми“ от Пучини. От 2012 година насам прави изключително успешни участия като солист в концертното изпълнение на „Сън в лятна нощ“ от Ф. М. Бартолди, под диригентството на Маестро Емил Табаков в София с Оркестъра на БНР, а след това и в Русе с Фестивалния оркестър на закриващия 57. МФ „МMД“ концерт през 2017. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Гаь Витория Пелицари

Гая Виториа Пелицари мецосопран

Гая Витория Пелицари мецосопран

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Георги Димитров

Георги Димитров

Диригентът Георги Димитров е сред световно признатите и най-обичани от публиката български диригенти. Изключителен професионалист, работил с всички български оркестри, както и с такива в Русия, Румъния, Унгария, Германия, Италия, Полша, Чехия, Куба, Мексико, Испания, Швейцария. На пулта внушава респект и макар да е много взискателен и критичен, оркестрантите го обичат и ценят, а публиката очаква с нетърпение всяка следваща негова изява. През 2022 г. диригентът бе отличен с Националната награда "Акад. Марин Големинов" за своята забележителна творческа биография и половинвековен опит в областта на симфоничната, оперната и кантатно-ораториалната музика.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Георги Спасов, флейта

Георги Спасов е роден в Русе, където завършва Музикално училище, след това и НМА в София при проф. Йордан Киндалов. Специализира в Залцбург при Аурел Николе и Карлхайнц Цьолер, след това в Париж работи с Жан-Пиер Рамапал и Ален Марион.

Преподава в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, а негови ученици вече са известни солисти и членове на престижни състави. Прави майсторски класове на различни места у нас и в чужбина. Създател и артистичен директор на “Лятна академия на изкуствата” в Созопол.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Герган Ценов

Oиригентът Герган Ценов завършва дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” при акад. Васил Казанджиев. По-късно продължава своето обучение по дирижиране в „Джулиард скуул“ в Ню Йорк в диригентския клас на Джеймс ДеПрийст. През 2007 г. е поканен като диригентски стипендиант в рамките на диригентската академия в Аспен (САЩ), където работи под ръководството на Дейвид Зинман. Други диригенти, с които Герган Ценов си е сътрудничил, са Курт Мазур, Майкъл Тилсън Томас, Джордж Манахан и Росен Миланов.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Гергана Несторова, пиано

Творческият път на Гергана Несторова като музикант започва от местната школа в родния и град Несебър. Концертните ѝ изяви включват солови рецитали, камерни състави и изпълнения с оркестри като Mozart Virtuoso Festival Orchestra – Токио, Софийска филхармония, Бургаска филхармония, Симфоничен оркестър – Пазарджик, „Симфониета“ Видин, Шуменска филхармония и Разградски филхармоничен оркестър. Несторова е щатен асистент към Клавирна катедра в Инструментален факултет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и преподавател по пиано в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Гиорги Гигашвили, пиано

Роден в Тбилиси, Грузия, през 2000 г., Георги Гигашвили учи пиано, без изобщо да мисли за професионална кариера като пианист. Днес той печели десетки награди от реномирани конкурси, учи при знаменития педагог Нелсън Гьорнер в Женева и се превръща в посланик на музиката, подкрепян от фондация Лиза Батиашвили, фондация Геза Анда, stARTacademy на Байер Култур. Успоредно с кариерата си на класически пианист, с приятелите си създава група за електронна и експериментална музика Tsduneba, което означава „изкушение“ на грузински.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Деян Вачков, бас

Деян Вачков завършва НМА "Панчо Владигеров" в класа по пеене на проф. Карапетров и проф. Недялков. Дебютът му във Виена в ролята на Дон Базилио от „Севилският бръснар” на Росини впечатлява взискателната публика и предопределя успеха му на най-престижните оперни сцени. Дебютът му в България е на варненска сцена с ролите на Закария от "Набуко", Рамфис от "Аида", Филип от "Дон Карлос" на Верди, Дон Жуан в „Дон Жуан” от Моцарт, Дон Паскуале от „Дон Паскуале” на Доницети и др. През 2018 г. участва в Пекин в премиерата на „Таис“  от Масне, в която главната роля изпълни Пласидо Доминго, отзова се на поканата на Болшой театър за „Бал с маски“ от Верди, а на варненска сцена дебютира в ролята на Оровезо от „Норма“ на Белини.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Диан Чобанов

Диан Чобанов е един от талантливите български диригенти, чието име е известно не само в България, но и на престижни европейски сцени. Роден е в Пловдив. Завършва образованието си в НМА Панчо Владигеров в София, където учи оркестрово дирижиране при проф. Васил Казанджиев, и оперно при проф. Иван Вульпе. Диан Чобанов е постоянен диригент на Софийската филхармония и на Камерен оркестър Шонбрун (Виена). Постоянен гост-диригент е на Дохнани оркестър и Концерт оркестър (Будапеща) и на Хърватския камерен оркестър. От 2007 е главен диригент на Държавна опера – Стара Загора, а по-късно става постоянен гост-диригент на Хърватския национален театър в Риека и Хърватския национален оперен театър в Загреб.а

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Димитър Косев

Димитър Косев е роден в Русе, където завършва Националното училище по изкуства „Проф. Веселин Стоянов“. Веднага след това специализира дирижиране и пиано във Виена, а непосредствено след завършването си става най-младият диригент в България – роля която носи огромно признание, но и огромна отговорност. Отличията, които печели са безчет. Носител е на наградата на JCI – „Най-изявените млади личности на България“ в категорията „Културно постижение“, удостоен е със Златна значка „Русе“ и е избран за културен посланик на града. Носител е на наградата „Златно перо“ за принос към българската култура и изкуство.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Драгомир Йосифов

Драгомир Йосифов

Драгомир Йосифов е една от ключовите фигури в съвревременната българска музика. Завършва НМА в София, където учи дирижиране при В. Арнаудов и Д. Манолов и композиция при Л. Николов и Б. Спасов. През 2003 получава наградата за най -добър диригент на хоровия конкурс в Гориция, Италия. Обучава се също и при композиторите А. Виеру, П.Х. Дитрих и Ф. Голдман. Работил е като диригент на смесения хор „Проф. Васил Арнаудов“ в Русе до 2015 година и като главен диригент на хора на БНР. Негови композиции са изпълнявани на множество фестивали като „Musikprotokoll”, „Wien Modern“, „Moscow Autumn“, “eYOUrope together” в Есен, WDR “European New Music Ensembles”, Полша, “Velvet curtain” в Лвов, и от ансамбли като ensemble recherché, “Agon orchestra”, Moscow ensemble for new music, FACE|Contemporary – Виена, PhO – Гера, Филхармонията на Баден – Баден и др.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Държавна опера Русе

Държавна опера Русе

Днес Държавна опера Русе е един от първокласните оперни театри в България. Богатият творчески потенциал на отделните състави - оркестър, хор, балет и солисти, както и дългогодишното сътрудничество с най-известните имена на националната сцена за кратко време изграждат Русенската опера като един от водещите оперни театри в България. Историята и развитието на една от най-старите оперни сцени в България са свързани с всички големи имена в историята на българската музикална култура, като Константин Илиев, Ромео Райчев, Руслан Райчев, Е. Немиров, както и с артисти от класа на Н. Здравков, П. Маринова, К. Кръстев, И. Димов, С. Якимова, А. Ангелова, М. Венцеславова и А. Анастасов, С. Евстатиева, както и по-младите като Орлин Анастасов, Мартин Цонев, Мариана Цветкова, Венцеслав Анастасов и много други.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Елена Розанова

Елена Розанова, пиано

Елена Розанова е роден в Одеса, Украйна. И двамата й родители са били музиканти. Първоначално учи в училището Гнесин, а след това е приета в консерваторията „Чайковски“. Репертоарът ѝ варира от барокова до съвременна музика. Изпълнила е много нови творби. Тя е артистичен директор на фестивала „Класика във Вал д‘Изер".

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Емануил Иванов

Емануил Иванов, пиано

Емануил Иванов привлече вниманието на международната музикална общност след като получи първа награда на 62-то издание на международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ през 2019 в Болцано, Италия. Успехът на 20-годишния музикант е последван от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света. Емануил Иванов е носител на награди от престижни международни конкурси като „Алесандро Казагранде”, „Скрябин-Рахманинов”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Дину Липати”, на наградите „Кристална лира“ и „Млад музикант на годината“, както и на престижни награди във Великобритания като “Musicians’ Company Silver Medal” и “Carnwath Piano Scholarship”. В момента е студент с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам под ръководството на Паскал Немировски и Антъни Хюит. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Еманюел Росфелдер

Еманюел Росфелдер, китара

Еманюел Росфелдер започва да свири на китара на 5 години. На 14 вече печели златен медал от консерваторията в Екс-ан-Прованс. Той е сред малцината късметлии, които са избрани да учат при Александър Лагоя в парижката Conservatoire National Superieur de Musique.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Емил Табаков

Емил Табаков

Емил Табаков е сред водещите днес български диригенти и композитори, автор на симфонична, вокално-симфонична и камерна музика, артист със световна известност и особен принос за развитието на националната музикална култура. Като един от големите посланици на българската култура по света, гастролира сам и с ръководените от него оркестри в Европа, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Южна Корея, Южна Африка и др. Неговата забележителна международна кариера е свързана с оркестри като   Националния оркестър на Франция, Оркестъра на Френското радио,  Оркестъра на Московското радио, Симфоничния оркестър Нова Русия, Филхармонията Дж. Енеску, Държавния симфоничен оркестър на Истанбул, Президентския оркестър в Анкара и др. През 2021 получава най-престижното отличие от Министерството на културата - наградата Златен век с огърлие. От юли 2021 г. е Почетен диригент на Държавна опера - Русе.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Ерик Босграф, блокфлейти

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Иван Стоянов, бас китара

Иван Стоянов е музикант с разнообразен творчески път и изключително богата професионална кариера, свързана с безброй участия в телевизионни предавания, студийни записи, концерти, фестивали – отличен инструменталист с характерно музикално присъствие. Приоритети в изпълнителската му дейност са точност и лекота на свирене, задълбочено вникване в детайлите, постигане на богат и красив звук. Представя новите, съвременни възможности на бас китарата като инструмент, вследствие на нейното технологично усъвършенстване през годините. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Иво Венков

Иво Венков

Роденият в Русе Иво Венков пристига специално от Антверпен, където преподава оркестрово дирижиране в Кралската консерватория, за да направи своя втори концерт на сцената на МФ "Мартенски музикални дни". След спечелените два престижни диригентски конукрса - "Густав Малер" и конкурса на Сър Георг Шолти във Франкфурт през 2004, той прави изключително успешна кариера като диригент и преподавател и като гост на редица престижни оркестри, сред които Бамбергските симфоници, Ротердамския филхармоничен оркестър, Оркестъра на Фламандското радио, с който реализира и серия от записи. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Йоръм Сон

Йоръм Сон, пиано

Йоръм Сон е родена във Вонджу, Южна Корея през 1986 г. Получава първите си уроци по пиано на три години и половина. Много търсена като рециталист, концертиращ солист и камерен музикант, Йоръм Сон печели аплодисменти от критиците за дълбоките прозрения и интелигентността на нейните интерпретации. Тя е водена преди всичко от естественото си любопитство да изследва множество музикални жанрове и стилове и желанието да разкрие това, което тя описва като „чистата същност“ на всичко, което изпълнява. През последното десетилетие Йоръм Сон постига световно признание не на последно място с интерпретациите си на концерти за пиано на Моцарт. Видеото на нейното изпълнение на Концерт за пиано на Моцарт No.21 на Международния конкурс Чайковски е гледано почти 23 милиона пъти, което се смята за рекордна цифра за всяко произведение на Моцарт на живо в платформата. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Кай Шумахер, пиано

Кай Шумахер очарова с преливането на границите между класическата и популярната музика, като същевременно избягва изтърканите кросовър клишета. Горд с впечатляващия си род, през 2009 завършва с отличие реномирания университет Фолкванг в Есен при проф. Тил Енгел. Оттогава, като същински гневен музикален учен, непрекъснато експериментира и комбинира привидно несъвместими елементи с изненадващи резултати.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Кайо Дюран, тенор

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл Софийски солисти се създава през 1962.  От тогава до днес има осъществени над 3000 концерта по целия свят. Трима диригенти оформят звука на ансамбъла: Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров, който е диригент на ансамбъла от 1988 до 2022. Ансамбълът свири в най-престижните зали - Карнеги Хол в Ню Йорк, Роял Албърт Хол и Барбикан център в Лондон, Гевандхаус в Лайпциг, зала Гаво в Париж, Концертгебау в Амстердам, Операта на Сидни, Сънтори Хол и др. Участва в международни фестивали в Европа и Америка. Работи с артисти от класата на Х. Шеринг, Х. Холигер, Д. Шафран, Н. Сабалета, П. Галоа, Н. Кенеди и др. От 2022 година диригент е маестро Константин Добройков.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет Danel

Квартет Danel

Квартет Danel е в челните редици на европейската музикална сцена от десетилетия със своя смел, жизнен и концентриран стил на изпълнение. Четиримата музиканти са известни със своите дълбоко лични интерпретации на циклите за струнен квартет на Хайдн, Бетовен, Шуберт, Шостакович и Вайнберг, и тяхната жива и свежа визия за традиционен квартетен репертоар печели щедри похвали както от публиката, така и от пресата. Уникален сред струнните квартети, Данел работи в тясно сътрудничество както с Валентин Берлински от квартета Бородин, така и с Ирина Шостакович, за да усъвършенства дълбоко личните интерпретации на руската музика, за които квартетът е почитан в Европа. Дългата лична връзка на Данел и изключително близката работа с вдовицата на Дмитрий Шостакович Ирина оформят тези изпълнения по специфичен и дълбоко личен начин, предлагайки много рядко достъпен поглед към гения на Шостакович.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Квартет Flautissimo

Квартет Flautissimo

Flautissimo - eдин необичаен флейтов ансамбъл се качва премиерно на сцената на МФ "Мартенски музикални дни". Създаден по време на пандемията, Флейтовият квартет "Флаутисимо", заедно с арфистката Весела Тричкова, събира енергията на пет елитни музиканти от състава на Софийската филхармония. Първото видео, което те записват по време на изолацията през пролетта на 2020 достига 95000 гледания. Първият им публичен успех идва още същата година по време на летния сезон на Софийска филхармония "Романтично лято в Квадрат 500". Поради големия си успех правят своя дебют и в Камерна зала "България".

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Кирил Манолов, баритон

Кирил Манолов, баритон

Роден в София, Кирил Манолов завършва Националната музикална академия и специализира оперно пеене в Милано и Виена. Лауреат е на конкурсите за млади оперни певци във Виена, Варшава и Барселона. Носител е на Голямата награда “Златен пръстен на София” на 14-тия Международен конкурс за млади оперни певци “Борис Христов”, награда присъждана само 4 пъти в 60-годишната история на конкурса.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Константин Добройков

Константин Добройков е главен диригент и художествен ръководител на камерен ансамбъл "Софийски солисти". През 2010 г. получава магистърска степен по оркестрово дирижиране от University of North Carolina: School of the Arts. В периода 2013–2022 г. е диригент и част от ръководния екип на Държавна опера – Пловдив. Работи и с Радио-Симфоничния Оркестър на Словакия, Братислава, както и с водещия камерен ансамбъл на Словакия “Синфониета Братислава”. От 2022 е главен диригент и художествен ръководител на камерен ансамбъл „Софийски солисти“.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Константин Илиевски

Константин Илиевски е диригент, пианист и композитор. Произхожда от българска фамилия на известни музиканти. Започва да учи пиано на 5 години при проф. Милена Куртева в София, а от 14-годишен продължава обучението си в Братислава (Словакия) при проф. Петер Черман. Печели няколко международни конкурсa за пиано и участва в различни международни майсторски класове при известни пианисти, като проф. Еужен Инджич, проф. Петер Топерцер, проф. Мариан Лапшански, проф. Ли Кум Син и др. По време на следването си в Братислава работи съвместно с оркестъра и хора на Братиславската консерватория и завършва с пълно отличие (“summa cum laude”) оркестрово и хорово дирижиране при проф. Зденек Билек и проф. Душан Бил.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Красимира Стоянова

Красимира Стоянова, сопран

Красимира Стоянова е родена във Велико Търново. Завършва Средното музикално училище “Веселин Стоянов“ в Русе със специалност цигулка. Дипломира се в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив със специалности цигулка, пеене и музикална педагогика. Своя професионален дебют като оперна певица прави с ролята на Джилда в операта „Риголето“ от Верди през 1995 година в Софийската националната опера. През 1998 година е забелязана от директора на Виенската опера, Йохан Холендер, който я кани да стане солистка на операта. Тя дебютира на сцената на Виенската опера в ролята на Микаела в „Кармен“ на Бизе. Това отваря вратите за световна слава и позволява участието на Стоянова на сцени като Карнеги Хол, Метрополитън опера, Вашингтонската национална опера, Ковънт Гардън, Залцбургската опера, Лондонската кралска опера, Цюрихския оперен театър, Националната опера в Хелзинки, Националната опера в Берлин, Театро Колон в Буенос Айрес и други. През 2007 г. Красимира Стоянова е обявена за „Музикант на годината“ от предаването „Алегро виваче“ на Българското национално радио. На 6 октомври 2009 г. е удостоена със званието „камерзенгерин“ от австрийския министър на образованието, изкуствата и културата, което е най-високата титла в Австрия, присъждана на оперни певци. През 2014 г. Красимира Стоянова получава награда за принос към българската култура и изкуство „Златно перо“, а през 2021 г. е удостоена със званието „Почетен гражданин“ на Русе.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Кристиан Мандял

Кристиан Мандял

Ученик на Херберт фон Караян в Берлин и Серджиу Челибидаке в Мюнхен, Кристиан Мандял се счита за един от най-значимите румънски диригенти на нашето време. Между 1987 и 2002 Мандял е главен диригент и музикален директор на Букурещката филхармония. Става свидетел на възхода й на международната сцена и оставя след себе си институция – архетип в музикалната сфера.  През последните шест години концентрира усилията си върху развитието на Румънския национален симфоничен оркестър, който за рекордно кратко време еволюира в достоен представител на съвременната румънска музикална култура.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Леонард Елшенбройх, чело

Челистът Леонард Елшенбройх, определен от Ню Йорк Таймс като музикант с необикновени технически умения, интелектуално любопитство и  изразителна дълбочина, свири като солист с водещи оркестри по целия свят.  Прави своя дебют във виенската зала  Musikverein по време на европейското турне на Staatskapelle – Дрезден, дебютира в САЩ със симфоничния оркестър на Чикаго, като азиатският му дебют е в зала  Suntory в Токио и участва 5 пъти в променадните концерти на Би Би Си в Роял Албърт Хол.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Литовски камерен оркестър

Литовски камерен оркестър & Сергей Крилов

Като културното съкровище на Литва, Литовският камерен оркестър е широко признат като един от най-добрите камерни оркестри в света. Забележителната история на оркестъра включва над сто изпълнения с Мстислав Ростропович и лорд Йехуди Менухин; запис на 12-те клавирни концерта на Бах и концерти на Хайдн за пиано и оркестър с Татяна Николаева; „Съществата от Прометей“ на Бетовен, разказани от сър Питър Устинов, и скорошен запис на цигулкови концерти на Вивалди със Сергей Крилов, издаден от DG. През годините негови  солисти са Яанин Янсен, Вадим Репин, Даниел Хоуп, Олег Каган, Юрий Башмет, Миша Майски, Наталия Гутман, Дейвид Герингас, Даниел Мюлер-Шот, Евгений Кисин, Бруно Канино, Сергей Накаряков, Алексей Огринчук, Жан- Пиер Рампал, Ави Авитал и др. LCO е създаден на основата на група ентусиазирани млади музиканти през 1960 година от изтъкнатия диригент Саулиус Сондецкис, който остава начело на състава до 2004 година. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Лия Петрова

Лия Петрова, цигулка

Лия Петрова се превърна в откритие на международната сцена през 2016, когато печели първата награда на конкурса „Карл Нилсен“ в Дания, ръководен от Николай Шепс-Знайдер. Две години по-късно тя записва за Orchid Classics  Концерта на Нилсен и Първия концерт на Прокофиев с Филхармонията на Одензе и естонската диригентка Кристина Поска. Този първи албум ѝ печели признанието на международната преса – Лондонският „Sunday Times“ се възхищава на нейния „прекрасен звук – зрял и сребрист, изразен с величествена широта“, „Pizzicato“ в Германия също квалифицира звука ѝ като „сребрист и чист“, а „Gramophone“ възхвалява изключителното й „ тонално разнообразие в чудесен диск“. „The Strad“ е впечатлен от  нейната „естествена виртуозност“,  а списание „Classical Music“ намира интерпретацията ѝ на концерта от Нилсен  за „изумително добра“ и „силно лирична“.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Людмил Ангелов

Людмил Ангелов, пиано

Популярен на петте континента, Людмил Ангелов  изнася концерти и е солира с реномирани оркестри под палката на световноизвестни диригенти. Свири в Берлинска  филхармония, „Музикферайн“ във Виена, „Концертгебау“ в Амстердам, „Плейел“ и „Гаво“ в Париж, „Линкълн Център“ в Ню Йорк, „Ла скала“ в Милано, „Алте Опер“ във Франкфурт, „Херкулес” в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте Карло, Цюрихската опера, „Аудиторио Насионал“ в Мадрид, залата на Московската консерватория, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, KBS в Сеул и много други. Реализира записи за RСА, Gega New, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records и Virginia Records. Компактдискът му с ронда и вариации на Шопен е награден от Националния Шопенов Институт във Варшава с “Grand Prix du Disque Chopin”.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Мария Мартинова

Мария Мартинова, пиано

Родена във Варна, Мария Мартинова започва да свири на пиано, вдъхновена от богатото наследство на музиканти в семейството ѝ. Като един наистина многостранен изпълнител– в рецитал, като солист с оркестър или като страстен камерен музикант– ангажиментите на Мария са я отвели до престижни зали като Jahrhundert Halle, Amsterdam Concertgebouw, De Doelen, Flagey, Bozar, De Roma, the Barbican, St. Martin-in-the Fields, Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall, Cadogan Hall, Wiener Recital Hall, Alice Tully Hall. Новият солов албум на Мария “Nuit et Jour” с произведения на Дебюси, Равел и съвременния швейцарски композитор Грегорио Занон е издаден от английската звукозаписна фирма Rubicon C.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Марк Кадин

Марк Кадин има репутацията на професионалист от най-висока класа и на един от най-взискателните и търсещи диригенти от своето поколение. Дебютира със Симфоничния оркестър на Българското национално радио през 2003 г. Оттогава ги свързва трайно многогодишно сътрудничество, а от септември 2017 г. Марк Кадин е Главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Мартин Цонев

Мартин Цонев, бас

Започнал от Русе, Мартин Цонев разширява постепенно кръга на изявите си, участва в редица вокални конкурси и получава награди, има десетки гастроли в различни оперни театри в Европа и Южна Америка, по-късно концентрира дейността си преди всичко в Германия – в Оперния театър в Бон, родният град на Бетовен. През 2012 изпълнява за първи път в България  „Концертни арии за бас и оркестър“ от Моцарт с Русенската Филхармония. На сцената на Националната опера в София, Мартин Цонев дебютира в ролята на Вотан от „Рейнско злато“ на Вагнер с режисьор Пламен Карталов и диригент Павел Балев. Следват  „Валкюра“ и през 2012 –  „Зигфрид“,  покани и участия за „Пръстенът на Нибелунгите“ в Рига, Фюсен, Нюрнберг и Рим (с Кирил Петренко) и Болшой театър в Москва (със Софийската опера и балет). Изпълнението му на партията на Вотан  в тази първа в историята на Балканския полуостров Тетралогия на Вагнер е посрещнато с възторг както от българската публика, така и от италианската и германската специализирана преса.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Мауро Сечи, тенор

Мауро Сечи е роден в Каляри, започва обучението си в Държавната консерватория „Джовани Пиерлуиджи да Палестрина“ в родния си град под ръководството на М. Елизабета Скана. Участвал е в майсторски класове на Алберто Газале, Жауме Арагай, Лучана Сера, Анджело Ромеро и Рикардо Занелато. В момента учи при М. Джани Мастино.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Милен Божков, тенор

Милен Божков се дипломира в Музикалната Академия “Проф. Панчо Владигеров”-София и специализира оперно изкуство в Университета за музика - Грац, Австрия при проф. Йоана Боровска. Певческата си техника yсъвършенства при Красимира Стоянова, а първите му ангажименти са в Националната опера в София под ръководството на акад. Пламен Карталов. След натрупания опит, вратите на Операта в Грац се отварят за него. Следват изяви в Япония, Австрия, Германия, Словения, Хърватия, Латвия и България. През 2024 година тенорът ще направи своя дебют в ролята на Отело на Верди в едноименния спектакъл, представен от Старозагорската опера и с участието на звездите Красимира Стоянова и Желко Лучич.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Милен Кукошаров, пиано

Известен с виртуозните си импровизации, Милен Кукошаров е един от най-търсените и известни изпълнители в България. Аранжира самостоятелните концерти на утвърдени български изпълнители. Заедно с Веселин Веселинов – Еко (контрабас) участва в камерното дуо „Das Weltschmerz DueTT”. През последните години Милен Кукошаров разширява професионалните си интереси като композитор в областта на класическата музика, театъра и киното. Неговите творби са печелили множество награди през годините и той продължава да работи върху различни театрални и филмови проекти.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Минчо Минчев

Минчо Минчев, цигулка

Изкуството на Минчо Минчев е оценявано със суперлативи на четири континента. Свири като солист с много от водещите оркестри в света, сред които Лондонската кралска филхармония, Лондонският симфоничен оркестър, Оркестърът на BBC – Лондон, London Mozart Players и др. Работи със световноизвестни диригенти като Сър Ч. Гроувс, Сър Н. Маринър, Л. Слаткин, Дж. Е. Гардинър. Има множество реализирани записи у нас и в чужбина, в това число за такива лейбъли като DECCA, Балкантон, Капричио, Интеграл, както и за Западногерманското радио (WDR), Радио Женева, Радио София, БНТ, Букурещкото и Белградско Радио и Телевизия. Журира престижни международни конкурси, между които Карл Флеш (Великобритания), Рудолф Липицер (Италия), Ифра Нийман (Германия), Бетовен (Чехия), Jugend Musiziert (Германия) и др. От 1990 е професор по цигулка в Университета по изкуствата Фолкванг  в Есен, Германия. Паралелно с интензивната си работа в университета и активната солистична дейност води майсторски класове по цигулка в различни точки на света.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Михаил Йосифов, тромпет

Михаил Йосифов (тромпет) е един от най-успешните български музиканти. Завършва класа по тромпет на Русин Атев в Националното музикално училище „Любомир Пипков”, а по-късно и Националната музикална академия „Панчо Владигеров” в класовете на Стойчо Радев и Ангел Македонски.

Тромпетист, композитор, аранжор и преподавател, пълен с творческа енергия и винаги готов за експерименти, Мишо Йосифов е двигателят зад създаването на различни успешни музикални проекти – Михаил Йосифов секстет, Sentimental Swingers, RomaNeno Project, BA COMBO, MYXTET.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Надежда Влаева, пиано

Надежда Влаевa е лауреат на международни награди e концертирала в Европа, Северна Америка и Азия, включително на световните сцени на Карнеги Занкел Хол, Роуз Хол в Линкълн Сентър в Ню Йорк, Ориентал Артс Сентър в Шангхай и Концертгебау в Амстердам. Надежда е удостоена с приза Музикант на годината за 2021 от Българското национално радио. Тя е артист на британската звукозаписна компания Hyperion Records и е първата, която записва пълната колекция на транскрипциите за пиано Бах/Сен-Санс, наречен от BBC Music Magazine „позитивно зашеметяващ“ компактдиск на месеца. Посвещава част от времето си и за композиране, плод на което са няколко оригинални пиеси и аранжименти, които са в процес на публикация от издателство Contemporary Composers Circle в Колорадо. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Надежда Цанова

Надежда Цанова, пиано

Надежда Цанова - една млада и изключително талантлива българска пианистка прави своя дебют на МФ "Мартенски музикални дни" в Русе в партньорство с един от най-популярните български инстремунталисти, кларинетистът Росен Идеалов. В Националната музикална академия Надежда Цанова учи пиано при проф. Стела Димитрова – Майсторова. Има специализация в Кралската консерватория на Белгия в Брюксел при проф. Боян Воденичаров. Специализира и в Париж, град, който много обича. Била е в Майсторските класове на проф. Марчела Грудели – Германия, проф.Валери Шкарупа от Русия, Пламена Манговав в София и при проф. Маурицио Моретти в Сардиния. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Найден Тодоров

Найден Тодоров е един от най-талантливите съвременни български музиканти, многостранно изявяващ се с ярки интерпретации в различни жанрове.

Роден е през 1974 година в Пловдив, България. Първите си уроци по пиано получава на петгодишна възраст, а на 16 години прави диригентския си дебют. Голямо влияние върху формирането му като диригент са оказали Александър Владигеров в България и професор Карл Йостерайхер във Виена. Още като ученик той печели награди от наши и международни конкурси, а през 1990 година създава и свой младежки оркестър, с който повече от 10 години осъществява редица концерти в България, Австрия, Чехия, Словакия и Германия и записва няколко компактдиска. По това време започва да учи дирижиране при дългогодишния главен диригент на Пловдивска опера Кръстю Марев.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Николай Минчев, цигулка

Николай Минчев завършва Университета по изкуствата Фолкванг в Есен (Германия), в класовете на Нана Яшвили и Минчо Минчев. В периода 2001–2003 е първи концертмайстор на Филхармоничния оркестър в Есен, а от 2003 е концертмайстор на Симфоничния оркестър на Вупертал. Понастоящем концертира като солист на ансамбъл "Софийски солисти" заедно със своя баща - Минчо Минчев.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
СО на Държавна опера - Пловдив

Оркестър на Държавна опера – Пловдив

Оркестърът на Държавна опера – Пловдив е наследник на Пловдивска филхармония – първият извънстоличен и най-авторитетен държавен оркестър, създаден през 1945. Главните диригенти през изминалите години са били Влади Симеонов, Руслан Райчев, Месру Мехмедов, Добрин Петков, Димитър Манолов, Владимир Гяуров, Борислав Иванов, Найден Тодоров, Георги Димитров, Алексей Измирлиев. От началото на концертния сезон 2013/2014 музикален директор на състава е Диан Чобанов.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Павел Балев

Павел Балев

Павел Балев дебютира като диригент, когато е осемнадесет годишен. ръководил Камерната опера в Дрезден, бил е и първи диригент и музикален ръководител на Оперните театри в Рощок (1999 – 2002) и Хале (2002 – 2008). Oт 2007 е главен диригент на Филхармонията в Баден-Баден и главен художествен ръководител на Международната лятна академия „Карл Флеш“ в сътрудничество с концертмайсторите на Берлинската филхармония. От 2021 Павел Балев заема поста на Генерален музикален директор на Театър Нордхаузен и Лоо-Оркестър Зондерсхаузен в Германия, a oт 2022 поема и музикалното ръководството на Операта в Лимож, Франция. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Павел Гомзяков

Павел Гомзяков, виолончело

Роден в града на Чайковски в Уралския регион на Русия, Павел Гомзяков прави своя високо аплодиран дебют в САЩ с Чикагския симфоничен оркестър, дирижиран от Тревър Пинок през април 2010 г., което води до незабавно повторно второ участие през юни 2012 г. Концертира в цяла Европа, Южна Америка и Япония и е особено търсен като камерен изпълнител. Забелязан от великата пианистка Мария Жоао Пиреш, той прави с нея впечатляващи турнета в цяла Европа, Далечния изток и Южна Америка. Техният запис на късни произведения на Шопен за Deutsche Grammophon, издаден през 2009 получава номинация за наградата "Грами".  Понастоящем Гомзяков живее в Лисабон, Португалия. Благодарение на щедър заем на Дж. Нг (Хонконг), Павел Гомзяков в момента свири на красив инструмент от Дейвид Теклер- бившият Ромберг (Рома, 1703 г.).

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Пит Танапат, бас-баритон

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Пламен Джуров

Пламен Джуров

Завършил Музикалната академия в София, днес Пламен Джуров е една от знаковите фигури в българската музика. От 1988 до 2022 е диригент на Ансамбъла Софийски солисти, с който прави стотици  концерти в над 30 държави от Европа, Северна Америка, Япония и Корея. Сред многобройните му радио и телевизионни записи (над 400) е и поредицата първи изпълнения  на творби от български и чужди автори, както и записи за компаниите Denon, Victor, ABC, Records, с които издава интегралите на клавирните концерти на Й. С. Бах и интегрална панорама на литературата за китара и оркестър. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Пламена Мангова

Пламена Мангова, пиано

Пламена Мангова печели втора награда в конкурса Кралица Елизабет през 2007 и се впуска в брилянтна международна кариера, която я отвежда в почти всички краища на света. Критиката я обича и следва..!  "Рядко се случва да изпитате истински емоционален шок, когато слушате артист... Нямаше спад в напрежението в тази обширна програма. Възхитителна техника, удивителен баланс и перфектно четене на полифонията, дори и в най-дълбоките пасажи...” Concertclassic.com за рецитала й в Париж. Свири в най-големите зали по света, сред които Берлинска филхармония и Pierre Boulez Saal, Концертхаус Виена, Бозар Брюксел, Suntory Hall Токио, Kennedy Center Вашингтон, Concertgebouw Амстердам, Мюнхен Herkulesaal, South Bank Center Лондон, Gewandhaus Leipzig и мн. други.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Радек Барборак, валдхорна

Валдхорнистът и диригент Радек Баборак (Чехия) е сред най-ярките фигури на световната музикална сцена днес и най-изявеният чешки класически музикант в международен мащаб. 

Носител на множество авторитетни награди, сред които от най-значимите конкурси на 18-годишна възраст Баборак е назначен за първи валдхорнист на Чешката филхармония – без конкурс, заради изключителните си качества.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Радостина Николаева, сопрано

Вече над 20 години Радостина Николаева е водещо сопрано в Софийската опера и балет, където играе централни роли в опери на Верди, Пучини, Моцарт и Вагнер. Родена е в Русе, където завършва НУИ "Проф. Веселин Стянов", а след това и Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София в класа на проф. Ирена Бръмбарова. Примата има в биографията си много отличия, сред които награди от националния конкурс „Проф. Христо Бръмбаров” (2001), Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов” (2004), Международния конкурс „Ottavio Ziino" (2005). Печели и двете най-високи награди - Първа награда и Награда на публиката на международния конкурс "Premio Spiros Argiris  9 Concorso Internazionale per Giovani Cantanti Lirici" (2008). За ролята на Амелия в „Бал с маски“ е отличена с наградата „Кристална лира“ през 2009 г.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Росен Идеалов

Росен Идеалов, кларинет

Росен Идеалов - един от водещите български инструменталисти, отново на сцената на МФ "Мартенски музикални дни" в партньорство с талантливата българска пианистка Надежда Цанова. Изкуството на Росен Идеалов е свързано от години със съвременната българска музика и с музикалния живот на България. Росен Идеалов концертира активно вече 40 години като солист и камерен изпълнител у нас и в чужбина – Италия, САЩ, Германия, Австрия, Чехия, Русия, Словакия, Унгария, Китай, Корея, Румъния, Македония и др. Репертоарът му наброява над  650  произведения от ренесанса до наши дни.Една изключително активна и ключова фигура както за българската музкална сцена, така и за развитието на българската музикална култура като цяло.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Румънски национален симфоничен оркестър

Румънски национален симфоничен оркестър

Националният симфоничен оркестър на Румъния има доста дълга история! През 2008 известният румънски челист Марин Казаку основава Румънския младежки оркестър, който печели международна известност в Европа, а през следващите три години Румънският оркестър Симфониета и Младежкият оркестър  създават заедно най-важната в Румъния обучителна програма по свирене в оркестър, наречена „Национални румънски младежки оркестри“. Първата генерация възпитаници на този проект продължават да участват в него, като по този начин сформират Националния симфоничен оркестър на Румъния, познат като най-добрият оркестър от млади румънски музиканти, гастролирал в десетки страни на Европа и света под диригентството на Кристиан Мандял.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Русенска филхармония

Русенска филхармония

Русенският оркестър е създадена през 1948 от именития български диригент и композитор Константин Илиев. Осъществява турнета в Германия, Полша, Австрия, Швейцария, Италия, Румъния, Испания и Франция. Притежава записи в БНР, БНТ и Берлинското радио. Реализира серия от записи за Форлан – Франция и Виена Модерн Мастерс – Австрия. През 1961 оркестърът основава МФ "Мартенски музикални дни" и фестивала "Зимни музикални вечери". Участва  в международните фестивали "ММД", "Софийски музикални седмици", "Варненско лято", както и на такива форуми като Берлинския музикален фестивал и "Сиенски музикални седмици", където сътрудничи с Ф. Ферара, К. М. Джулини, Г. Рождественски, К. Ричарели, Б. Белкин, Ю. Башмет и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Сабина Йорданова, бароков фагот

Сабина Йорданова е родена в София през 1985 г. Учи в НМУ “Любомир Пипков” - София първо със специалност “пиано”, а от 1998 г. със специалност фагот – преподавател Петър Коцев. След това учи в няколко града в Германия - Кьолн, Ваймар, Франкфурт на Майн и Берлин, където получава образователно-квалификационната степен “магистър” съответно по дулциан, бароков фагот и класически фагот. Завършва и курс по контрафагот при Станислав Риа (Deutsche Oper Berlin), както и музикалната академия в Талин, Естония, от където също получава образователно-квалификационната степен “магистър”.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Саксофонен квартет Сигнум

Саксофонен квартет "Сигнум"

Четиримата музиканти Блаж Кемперле, Якопо Тадей, Алън Лужар и Гуерино Белароса се срещат в Кьолн, където основават саксофонния квартет SIGNUM през 2006 г. Те са в непрекъснато търсене на нови идеи, предизвикателства и интригуващи артистични срещи. Квартетът концертира в редица престижни зали като Барбикан Център в Лондон, Концертхаус Виена, Консертгебау Амстердам, Центъра за изящни изкуства в Брюксел, Гулбенкян Лисабон, Фестивалния дворец в Баден-Баден, Филхармонията в Люксембург, Елбфилхармони в Хамбург, Концертхаус Дортмунд, Филхармонията в Кьолн и др. През 2016 г. SIGNUM получиха наградата за „Най-добър ансамбъл“ от престижния немски фестивал Festspiele Mecklenburg Vorpommern.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Светлана Анчева, обой

Светлана Анчева, обой

Светлана Анчева е родена в Русе. Завършва СМУ „Веселин Стоянов” – Русе и НМА „Панчо Владигеров” – София с обой и "хорово дирижироне". Била е солист на филхармониите в Русе, Бургас Пловдив, СО на НМА, Младежкия фестивален оркестър, както и на Камерния оркестър Орфей. Участва като солист в международните фестивали „Мартенски Музикални дни”, „Музика Нова”, Седмица на камерната музика „Константин Илиев“ в Добрич, „Кореади” във Франция и „Харковски ансамбли“ в Украйна. Осъществява множество български и световни премиери на музика от Виеру, Йонг-Те Ха, Жан Франсе, В. Казанджиев, К. Илиев. 20 години е солист обоист в оркестъра на Русенска опера, а от 2018 е солист обоист на Софийската опера и балет. В периода 2012 – 2014 е соло обоист в Оркестъра на Академия Киджана в Сиена.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Светлин Русев, цигулка

Светлин Русев, цигулка

Харизматичният цигулар Светлин Русев се радва на блестяща международна кариера в много от големите концертни зали по света. Солира под палката на именити диригенти. Отдадеността си към музиката споделя със своите многобройни почитатели по целия свят, както като солист, така и в качеството си на забележителен камерен изпълнител. Интензивната му концертна дейност го отвежда навсякъде по света – Европа, САЩ, Латинска Америка и Азия. Редовен гост-солист е на оркестри от най-висока класа, като Националният оркестър на Франция, Оркестърът на Националното радио на Франция, Оркестърът на Романска Швейцария, Националният оркестър на Белгия, Токийската филхармония, Симфоничният оркестър на Индианополис, Кремерата Балтика и др.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Свилен Димитров

Свилен Димитров

Като един от известните русенски хорови диригенти и като ръководител на именития русенски хор "Проф. Васил Арнаудов" от сезон 2015/2016, Свилен Димитров има значителни заслуги за развитието на музикалния живот в Русе. Завършил Националната музикална академия в София със специалностите хорово и оркестрово дирижиране, той се завръща в Русе като преподавател в Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов". Под неговото ръководство хор "Проф. Васил Арнаудов" участва редовно в Международния фестивал "Мартенски музикални дни", като реализира и редица успешни концерти и продукции, в т.ч. операта "Орфей и Евридика" от К. В. Глук, "Глория" от А. Вивалди и "Магнификат" от Джон Рутър. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Сергей Крилов

Сергей Догадин, цигулка

Като един от най-ярките представители на руската цигулкова школа, Сергей Догадин прави силна международна кариера като солист и камерен музикант, благодарение на своите завладяващи изпълнения. Догадин печели редица от най-прстижните цигулови конкурси в т.ч. 16. Международен конкурс Чайковски в Москва, където получава първа награда и златен медал през 2019. Активен и страстен камерен музикант, през 2020/21 Догадин свири на сцените на театър Шанз Елизе в Париж, филхармоничната зала в Санкт Петербург с Евгени Синайски, както и с такива международно признати музиканти като Данийл Трифонов, Нарек Хакназарян, Денис Мацуев, Давид Герингас, Елизабет Леонская, Александър Князев, Максим Русанов и Алексей Огринчук.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Сергей Крилов, цигулка & диригент

Сергей Крилов, цигулка & диригент

Искрящата музикалност, интензивният лиризъм и завладяващата тонова красота осигуряват място на Сергей Крилов сред най-известните изпълнители днес. Редовен гост на водещи световни оркестри, Сергей Крилов работи интензивно с Руския национален оркестър, Filarmonica Della Scala, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchester Philharmonique de Radio France, DSO Berlin и Будапещенския фестивален оркестър. Като музикален директор на Литовския камерен оркестър от 2008 г., Сергей Крилов обича да поема двойната роля на солист и диригент в широк репертоар, вариращ от барока до съвременната музика.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Симон Трпчески

Симон Трпчески, пиано

Симон Трпчески е възхваляван не само за мощната си виртуозност, но и за харизматичното си сценично присъствие. Лансиран е на международната сцена преди двадесет години като Артист от новото поколение на BBC, и прави бърза  кариера, която не познава граници. Симон Трпчески си сътрудничи с над сто оркестъра на четири континента. 2001-2003 е артист на Нова генерация на БиБиСи, а през 2003 получава наградата Млад артист на Кралското филхармонично общество. Работи с диригенти като Г. Дудамел, Ш. Дютоа, Я. Хруса, В. Юровски, С. Малки, А. Нелсънс, Д. Зинман, М. Т. Томас и много др.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Слав Славчев

Слав Славчев, английски рог

Слав Славчев завършва Националната музикална академия “Панчо Владигеров“. Учи и специализира  в Консерваторията “Рихард Щраус” в Мюнхен със специалност обой при професор Франсоа Лельо. В периода 1996 /20211 живее и работи в Германия, където участва активно в концертната и звукозаписна дейност на реномирани симфонични оркестри. От 2011 е соло-обоист на Симфоничния оркестър на БНР. От 2014 менажира звукозаписни проекти за външния пазар със Симфоничния оркестър на БНР.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Софийска филхармония

Софийска филхармония

Софийска филхармония отдавна  се е утвърдила като един от водещите институти в музикалния живот на  България, представителен за цялата ни съвременна музикална култура.  Гостува с успех в най-големите музикални центрове на Европа, Азия, Америка, посрещана и от най-взискателната аудитория с бурни аплодисменти. Много високи оценки има и записната дейност на Филхармонията, свързана с фирмите “Балкантон”, „Гега”, “Naxos”, “Супрафон”, “Елан”, “Фреквенц”, “Кох”, “Мега”, “Капричио” и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Стелияна Димитрова-Хернани

Стелияна Димитрова-Хернани, хормайстор

Стелияна Димитрова–Хернани е родена в Пловдив в семейство на музиканти. От 2011 Стелияна Димитрова-Хернани е диригент на хор „Дунавски звуци”, а от 2012 става диригент и на оперния хор на Държавна опера – Русе. През 2023 Хорът на Държавна Опера – Русе е награден с "Кристална лира" в категорията „Хорово изкуство” за пасхалния концерт на 13 април с изпълнението на „Реквием” от Антонин Дворжак с диригент Емил Табаков. Същата година на 24 май Стелияна Димитрова-Хернани е отличена с Награда „Русе" в категория „Сценични изкуства” за висок професионализъм и вдъхновена работа като диригент на Хора на Държавна опера – Русе и на смесен хор „Дунавски звуци”.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Струнен квартет Brooklyn Rider

.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет "Модиляни"

Струнен квартет "Модиляни"

„Един от най-добрите квартети в света днес!" пише Харалд Егебрехт от Süddeutsche Zeitung. Основан през 2003, Струнният квартет Модиляни, който пребивава в Париж, гастролира редовно в първокласните концертни зали по света и участва в най-реномираните събития, свързани с камерна музика. За музикантите е особена чест да бъдат първият струнен квартет, който през 2017 музицира в залата на Elbphilharmonie в Хамбург. Новият си сезон квартетът посвещава изцяло на изпълнението на всички струнни квартети от Шуберт. От 2008 квартетът прави записи за лейбъла Mirare, с който издава 10 наградени компактдиска. Деветият им албум “Portraits” е на 2-ро място в списъка за най-продаваните албуми в категорията камерна музика през 2019 на наградите “Preis der deutschen Schallplattenkritik”. Албумът им ‘Schubert Octet’ записан със Сабине Майер, Бруно Шнайдер, Даг Йенсен и Кнут Ерик Сюндквист, печели възторга на международната критика. През 2021 Модиляни прави запис на всички струнни квартети на Шуберт. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет "Фрош"

Струнен квартет "Фрош"

Един от най-известните български струнни квартети започва концертната си дейност с участие в цикъла на БНР "Солистите на Радиото". Има реализирани звукозаписи за фонда на БНР.  Постоянен участник е в големите национални и международни фестивали в страната и чужбина. Носител е на Втора награда от Международния конкурс за австрийска музика в София. Свири в концертната зала на Осло и прави десетки български и световни премиери на музика от Дж. Кръмб, О. Голихов, Ст. Райх, Т. Райли, В. Казанджиев, Л. Денев, Р. Бальозов, Др. Йосифов и др. Квартетът е носител на наградата "Кристална лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци в България. Печели и Първа награда на Академичния конкурс за камерна музика, посветен на композитора Марин Големинов.  През 2017 „Фрош“ изнася откриващия концерт от програмата на Българския културен институт в Москва и Музея "Чайковски“. В периода януари-юни 2018 квартетът участва в проекта на Софийска филхармония ''Музиката на Европа'' с два концерта, посветени на Чехия и Великобритания.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет Vision

Струнен квартет Vision

Албумът "Спектър" на Струнен квартет Vision, който те ще представят на премиерния си концерт в Русе, предлага 13 композирани пиеси, аранжирани и продуцирани от четиримата млади берлински музиканти. Вдъхновени от фолк, поп, рок, фънк и минимал, те тръгват на пътешествие към един техен собствен звук и жанр. Резултатът е безпрецедентно музикално приключение без граници, оформено от лични преживявания, нови и стари срещи, както и впечатления от различни култури. Те създават цял свят от звуци със своите четириструнни инструменти – от китара, укулеле и бас до бонго и дори цял сет барабани. Основан през 2012 в Берлин, Струнният квартет Vision вече се е доказал, като един от най-добрите струнни квартети на своето поколение.  Техните концерти, които се отличават с това, че те свирят прави и изцяло наизуст, добавят към изпълнението им интимност и интензитет, които печелят широко одобрение. Квартетът записва ексклузивно за компанията Warner Classics, като дебютният им албум Memento, издаден през март 2020, печели така мечтаната награда Opus Klassik.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Струнен квартет Ébène

Имаме нужда от вдъхновението на публиката казва един от членовете на квартет Ébène в интервю за NZZ през пролетта на 2020. Това е една от централните идеи на техния проект Beethoven Around the World. Между май 2019 и януари 2020 квартетът записва 16-те струнни квартета на Бетовен, като ги влючва в световен проект на 6 континента. С този пълен запис четиримата празнуват своята 20-годишна сценична дейност, която увенчават с изпълнения на пълния цикъл от струнни квартети на Бетовен в големи европейски зали като Филхармонията в Париж или Alte Oper във Франкфурт, Карнеги хол в Ню Йорк, фестивала във Вербие и Концертхаус във Виена.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Трио Абстракт

Трио "Абстракт"

През 2016 Салим(а) Джавад (саксофон), Шиау-Шиуан Хнг (перкусии) и Марлис Дебакер създават ансамбъла за съвременна музика - Трио „Абстракт“. Комбинацията от инструменти, еднакво напомняща на камерен ансамбъл и фрий джаз комбо, позволява на музикантите да черпят от богат арсенал от звуци и изразни средства. Ансамбълът свири на важни фестивали и институции за съвременна музика като NOW! Фестивал във Филхармонията в Есен, Биенале на изкуствата във Венеция, Биенале на съврeменната музика в Бремен, Импулс Академия/Фестивал в Грац, Моцартфест във Вюрцбрург, Център за Култура и медии Карлсруе, Конференцията на Международната асоциация на музикалните центрове в Мюнхен през 2022. В момента триото се подкрепя от програмата InSZene (стипендия за интерпретатори на съвременна музика) на Deutscher Musikrat, както и от Ensembleförderung NRW.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Фестивален оркестър - Русе

Фестивален оркестър - Русе

Русенският фестивален оркестър е уникален проект, носещ в себе си дълбоките и трайни връзки между различни поколения музиканти от целия свят, направили първите си професионални стъпки в Националното училище по изкуствата Проф. Веселин Стоянов – Русе. Създаден през 2010 по повод 50-годишнината на училището и 50-годишния юбилей на МФ "Мартенски музикални дни", Фестивалният оркестър прави първата си успешна програма в рамките на фестивала с участието на световноизвестните български музиканти – възпитаници на училището, Емил Табаков, Светлин Русев и клавирното дуо Генова - Димитров. 2021 година ще остане паметна в историята на оркестъра с участието на голямата оперна прима Красимира Стоянова с "Четири последни песни" от Р. Щраус и със световната премиера на Концерта за цигулка от Маестро Емил Табаков, посветен на фестивала и неговите първи изпълнители - Русенският фестивален оркестър и международно известния български цигулар Светлин Русев.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Хор "Проф. Васил Арнаудов"

Хор "Проф. Васил Арнаудов" - Русе

Основан през 1993, Хор Проф. Васил Арнаудов - Русе изпълнява неизменно мисията си да съхранява и развива хоровата традиция, създадена от големия български диригент и педагог проф. Васил Арнаудов. Художествен ръководител и диригент на хора от основаването му до 2015 е Драгомир Йосифов. Хор Проф. Васил Арнаудов – Русе е носител на два златни медала и Голямата награда на Третия международен хоров конкурс в гр. Полхайм, Германия. През 2002 печели Първа награда на Международния хоров конкурс Драган Шуплевски – Скопие, Македония, през 2004 получава Голямата награда на хоровия конкурс в гр. Ниш, Югославия. От сезон 2015/16 диригент на хора е Свилен Димитров. Поредните значими произведения в репертоара на хора са Орфей и Евридика на Кр. В. Глук, Глория на А. Вивалди, Магнификат на Джон Рутър. През 2024 г. хорът ще отбележи 30 години от създаването си със специална програма в рамките на "Мартенски музикални дни".

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Хосе Кура

Хосе Кура

Eдин от прочутите изпълнители на нашето време, Хосе Луис Виктор Кура Гомес е аржентински тенор, диригент, режисьор, сценограф и фотограф, известен с оригиналните си интерпретации на Отело и Стифелио в едноименните опери на Верди, Самсон от "Самсон и Далила" на Сен-Санс, Канио в "Палячи" на Леонкавало и много други. Завършил оркестрово дирижиране, вокалните таланти на Хосе Кура са непризнати до 1988. Влиза в оперната история, когато за първи път дирижира "Cavalleria Rusticana", след което се качва на сцената след антракта, за да изпее Канио в "Палячи" в Държавната опера в Хамбург през февруари 2003 г. Той става и първият изпълнител, който пее и дирижира едновременно и първият, който комбинира пеене със симфонични произведения в концертен формат.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Христо Йоцов, ударни

Христо Йоцов е един от най-влиятелните и значими наши джаз музиканти, композитор, автор на джазови пиеси, симфонични творби, театрална музика, дългогодишен академичен преподавател.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Цветана Иванова, пиано

Цветана Иванова е родена в Бургас, но от години се изявява на сцени в цяла Европа. Завършва Висшето училище за музика в Кьолн при Алоис Контарски. През годините има участия с музиканти от ранга на Золтан Кочиш, Дьорд Лигети, Дъорд Куртаг, Петер Йотвьош. Участва активно в концертите на Дружество за нова музика в България Изпълнява произведения на Берио, Б.А.Цимерман, Д.Лигети, Д.Куртаг, участва и като солист при гостуването на К.Щокхаузен. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Цветелина Василева

Цветелина Василева, сопран

Цветелина Василева е сред водещите имена на европейската оперна сцена. Високо ценена e от критиката при всички нейни гастроли по света. Изнася концерти в повечето от европейски столици и в най-престижните концертни зали в света – Концертгебау, в Роял Албърт Хол, Лондон (гала-концерт с А. Балца, Д. Деси, Р. Плоурайт, Дж. Килико, Х. Кура, Дж. Джакомини), а също и в Торонто с „Жана д‘Арк” от Верди, дори и на Червения площад в Москва, където участва в голям гала-концерт. Лауреат е на международните конкурси „Tито Скипа” и „Франческо Чилеа” в Италия и специализира при прочутия тенор Карло Бергонци в Милано. Работи с диригенти от класата на A. Гуаданьо, M. Арена, Д. Орен, Б. Хайтинк, К. Рици, M. Армилиато, Н. Луизоти, Ф. Джордан и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Юрий Илинов

Юрий Илинов е роден през 1982  във Волгоград. През 2004 завършва две специалности – пиано в Държавния институт за изкуство и култура и Бизнес-администрация в Държавния университет във Волгоград. През 2007 защитава своята докторска дисертация на тема Певческата фонетика, а през 2011 получава магистърска степен в консерваторията Н. Римски-Корсаков в Санкт-Петербург по симфонично и оперно дирижиране при проф. Едуард Серов. Активно участва в майсторските класове по пиано на Николай Петров, Елисо Вирсаладзе, Андрей Диев, Михаил Лидски и Лев Наумов, както и в майсторските класове по дирижиране на диригентите Еммануел Зифферт (в Уелс), Александър Полисчук и Йорма Панула. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Явор Генов, теорба

Явор Генов е лютнист и басо-континуо изпълнител. Неговите три солови диска – “Orpheus Anglorum” (2018), “Zamboni – lute music” (2014) and “Kapsberger – Libro primo di lauto” (2013) получават висока оценка от международната критика.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Явор Желев, флейта

Явор Желев, флейта

Завършил Музикалната гимназия в родния си град Русе, Явор Желев има щастието да работи в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с един от водещите български флейтисти и педагози, какъвто е професор Георги Спасов. През 1993, едва на 24 години, Явор Желев вече е член на Симфоничния оркестър на Българското национално  радио, а от 2005 е и негов първи флейтист. Има многобройни записи на музика от всички стилове и епохи. Като един от постоянните членове на единствения ансамбъл за съвременна музика у нас – Ансамбъл „Музика Нова“, ръководен от известния български диригент и композитор Драгомир Йосифов, Явор Желев участва в реализацията на редица премиерни изпълнения на нова българска и европейска музика. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Яна Готхайл, цигулка

Яна Готхайл е родена в Русе. Завършва НУИ „Проф. Веселин Стоянов” – Русе, НМА „Панчо Владигеров” – София и Висшето училище за музика в Кьолн, Германия. Получава специално отличие след специализация по камерна музика в класа на Андреас Райнер във Висшето училище за музика в Есен. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Ясен Теодосиев, валдхорна

Проф. д-р Ясен Теодосиев е роден през 1973 г. в София. Завършва НМУ „Л. Пипков” и НМА „П. Владигеров” с магистърска степен по валдхорна при проф. Владислав Григоров. През 1993 г. става лауреат на Националния Академичен конкурс в Пловдив. Лауреат е и на Първи Академичен конкурс за певци и инструменталисти в София. През същата година получава покана за активно участие в курса на световноизвестния валдхорнист и педагог Херман Бауман в Швейцария.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Сайтът използва бисквитките (“cookies”), които ни помагат, за да предоставим определени функционалности. Продължавайки да използвате този сайт, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ съгласно нашата Политика за използване на бисквитки.
ОK
© Мартенски музикални дни 2012 - 2025 | Design & Development by FORMA Design Bureau