Изпълнители

Trombone Attraction

Trombone Attraction

Квартетът свири музика от различни жанрове - от барок, класически аранжименти, джаз и популярна музика до оригинални композиции на съвременна музика. Trombone Attraction успяват да пренесат подценявания преди това тромбон в класическите концертни зали, като по този начин вдъхновяват и вълнуват цялата публика. Заедно с музикалния педагог Беренике Хейдекер-Нусер Trombone Attraction създават и програми за деца, в които се включват и самите музиканти. Вечерните програми съдържат драматургични елементи и комедийни моменти, разработени съвместно с хореографа и режисьор Фердинандо Чефало.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Албена Данаилова, цигулка

Албена Данаилова е родена в София в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Тя е първата жена, която става концертмайстор на познатия със своя консерватизъм оркестър на Виенската Филхармония. От 2011 е водач на „Ensemble Wien“ ( като наследник н Паул Гугенбергер и Райнер Хонек). Данаилова е и професор по цигулка във виенския държавен университет. Свири на цигулка, предоставена ѝ от Австрийската национална банка.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Александър Сомов, виолончело

Александър Сомов е учил в класа по виолончело на Стефан Руневски в Националното музикално училище „Л. Пипков”. През 2006 г. заема поста super soliste на Филхармоничния оркестър на Страсбург. Канен е като гост-директор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Филхармонията, Шотландския камерен оркестър, Хале и Английския камерен оркестър. Професор е в Консерваторията и Висшата академия в Страсбург. Обича да комбинира стилове и да разширява музикалните хоризонти, независимо дали свири с колеги съоснователи на Robertsau Buskers, в концерт със Salonorkester Baden-Baden или свири на китара, гъдулка или перкусии в свободното си време.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Алексей Шадрин, виолончело

Алексий Шадрин е роден през 1993 г. в Харков в семейство на музиканти. На седемгодишна възраст постъпва в Харковското специализирано музикално училище в класа на професор Олена Щелкановцева. През 2010 г. постъпва във Висшето училище за музика и театър в Хановер в класа на проф. Леонид Горохов. През 2012 г. получава първа награда на Международния музикален конкурс „Микола Лисенко“ в Киев. През 2018 г. получава трета награда на конкурса Пражка пролет, a през 2022 печели четвърто място в прочутия Международен конкурс „Кралица Елизабет“ – Брюксел. В момента учи при Франс Хелмерсон в академията Кронберг. От септември 2020 г. той също е артист в резиденция в Queen Elisabeth Music Chapel, където учи при Гари Хофман.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Веселин Веселинов - ЕКО, контрабас и китара

Веселин Веселинов – Еко е басист, контрабасист и композитор. Роден в София и от юношеска възраст започва да свири на бас китара. Носител е на награда „Кристална лира“ за джаз, както и на „Басист на годината“ на БГ Радио. Сучредител е и участва в различни формации и музикални проекти и успява да се утвърди като търсен студиен изпълнител. Акомпанира на най-популярните звезди на местната музикална сцена, прави театрална и филмова музика, телевизионни и радиопредавания. През последните години ЕКО добавя към кариерата си и още един проект - камерно дуо "Das Weltschmerz DueTT“ с пианиста Милен Кукошаров, с когото импровизират върху теми извън стандартния джазов репертоар.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Виолета Радомирска, мецосопран

Виолета Радомирска е родена в София, където още от дете има много концерти като член на Детския радиохор. Завършва музикалното си образование в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, а през 2004 става част от трупата на Операта в Бил (Швейцария), където изпълнява множество централни мецосопранови роли. През последните сезони се изявява на сцената на Софийската опера като Кармен, Амнерис от „Аида“ и Еболи от „Дон Карлос“ на Верди, Олга от „Евгений Онегин“ и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Малика от „Лакме“ на Делиб, Малколм от „Жената от езерото“ на Росини, Нерис от „Медеа“ на Керубини и др. Има съвместни изяви със Софийската филхармония, Плевенската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Георги Димитров

Георги Димитров

Диригентът Георги Димитров е сред световно признатите и най-обичани от публиката български диригенти. Изключителен професионалист, работил с всички български оркестри, както и с такива в Русия, Румъния, Унгария, Германия, Италия, Полша, Чехия, Куба, Мексико, Испания, Швейцария. На пулта внушава респект и макар да е много взискателен и критичен, оркестрантите го обичат и ценят, а публиката очаква с нетърпение всяка следваща негова изява. През 2022 г. диригентът бе отличен с Националната награда "Акад. Марин Големинов" за своята забележителна творческа биография и половинвековен опит в областта на симфоничната, оперната и кантатно-ораториалната музика.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Гергана Несторова, пиано

Творческият път на Гергана Несторова като музикант започва от местната школа в родния и град Несебър. Концертните ѝ изяви включват солови рецитали, камерни състави и изпълнения с оркестри като Mozart Virtuoso Festival Orchestra – Токио, Софийска филхармония, Бургаска филхармония, Симфоничен оркестър – Пазарджик, „Симфониета“ Видин, Шуменска филхармония и Разградски филхармоничен оркестър. Несторова е щатен асистент към Клавирна катедра в Инструментален факултет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и преподавател по пиано в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Гиорги Гигашвили, пиано

Роден в Тбилиси, Грузия, през 2000 г., Георги Гигашвили учи пиано, без изобщо да мисли за професионална кариера като пианист. Днес той печели десетки награди от реномирани конкурси, учи при знаменития педагог Нелсън Гьорнер в Женева и се превръща в посланик на музиката, подкрепян от фондация Лиза Батиашвили, фондация Геза Анда, stARTacademy на Байер Култур. Успоредно с кариерата си на класически пианист, с приятелите си създава група за електронна и експериментална музика Tsduneba, което означава „изкушение“ на грузински.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Деян Вачков, бас

Деян Вачков завършва НМА "Панчо Владигеров" в класа по пеене на проф. Карапетров и проф. Недялков. Дебютът му във Виена в ролята на Дон Базилио от „Севилският бръснар” на Росини впечатлява взискателната публика и предопределя успеха му на най-престижните оперни сцени. Дебютът му в България е на варненска сцена с ролите на Закария от "Набуко", Рамфис от "Аида", Филип от "Дон Карлос" на Верди, Дон Жуан в „Дон Жуан” от Моцарт, Дон Паскуале от „Дон Паскуале” на Доницети и др. През 2018 г. участва в Пекин в премиерата на „Таис“  от Масне, в която главната роля изпълни Пласидо Доминго, отзова се на поканата на Болшой театър за „Бал с маски“ от Верди, а на варненска сцена дебютира в ролята на Оровезо от „Норма“ на Белини.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Димитър Косев

Димитър Косев е роден в Русе, където завършва Националното училище по изкуства „Проф. Веселин Стоянов“. Веднага след това специализира дирижиране и пиано във Виена, а непосредствено след завършването си става най-младият диригент в България – роля която носи огромно признание, но и огромна отговорност. Отличията, които печели са безчет. Носител е на наградата на JCI – „Най-изявените млади личности на България“ в категорията „Културно постижение“, удостоен е със Златна значка „Русе“ и е избран за културен посланик на града. Носител е на наградата „Златно перо“ за принос към българската култура и изкуство.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Държавна опера Русе

Държавна опера Русе

Днес Държавна опера Русе е един от първокласните оперни театри в България. Богатият творчески потенциал на отделните състави - оркестър, хор, балет и солисти, както и дългогодишното сътрудничество с най-известните имена на националната сцена за кратко време изграждат Русенската опера като един от водещите оперни театри в България. Историята и развитието на една от най-старите оперни сцени в България са свързани с всички големи имена в историята на българската музикална култура, като Константин Илиев, Ромео Райчев, Руслан Райчев, Е. Немиров, както и с артисти от класа на Н. Здравков, П. Маринова, К. Кръстев, И. Димов, С. Якимова, А. Ангелова, М. Венцеславова и А. Анастасов, С. Евстатиева, както и по-младите като Орлин Анастасов, Мартин Цонев, Мариана Цветкова, Венцеслав Анастасов и много други.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Елена Розанова

Елена Розанова, пиано

Елена Розанова е роден в Одеса, Украйна. И двамата й родители са били музиканти. Първоначално учи в училището Гнесин, а след това е приета в консерваторията „Чайковски“. Репертоарът ѝ варира от барокова до съвременна музика. Изпълнила е много нови творби. Тя е артистичен директор на фестивала „Класика във Вал д‘Изер".

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Емануил Иванов

Емануил Иванов, пиано

Емануил Иванов привлече вниманието на международната музикална общност след като получи първа награда на 62-то издание на международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ през 2019 в Болцано, Италия. Успехът на 20-годишния музикант е последван от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света. Емануил Иванов е носител на награди от престижни международни конкурси като „Алесандро Казагранде”, „Скрябин-Рахманинов”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Дину Липати”, на наградите „Кристална лира“ и „Млад музикант на годината“, както и на престижни награди във Великобритания като “Musicians’ Company Silver Medal” и “Carnwath Piano Scholarship”. В момента е студент с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам под ръководството на Паскал Немировски и Антъни Хюит. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Емил Табаков

Емил Табаков

Емил Табаков е сред водещите днес български диригенти и композитори, автор на симфонична, вокално-симфонична и камерна музика, артист със световна известност и особен принос за развитието на националната музикална култура. Като един от големите посланици на българската култура по света, гастролира сам и с ръководените от него оркестри в Европа, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Южна Корея, Южна Африка и др. Неговата забележителна международна кариера е свързана с оркестри като   Националния оркестър на Франция, Оркестъра на Френското радио,  Оркестъра на Московското радио, Симфоничния оркестър Нова Русия, Филхармонията Дж. Енеску, Държавния симфоничен оркестър на Истанбул, Президентския оркестър в Анкара и др. През 2021 получава най-престижното отличие от Министерството на културата - наградата Златен век с огърлие. От юли 2021 г. е Почетен диригент на Държавна опера - Русе.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Йоръм Сон

Йоръм Сон

Йоръм Сон е родена във Вонджу, Южна Корея през 1986 г. Получава първите си уроци по пиано на три години и половина. Много търсена като рециталист, концертиращ солист и камерен музикант, Йоръм Сон печели аплодисменти от критиците за дълбоките прозрения и интелигентността на нейните интерпретации. Тя е водена преди всичко от естественото си любопитство да изследва множество музикални жанрове и стилове и желанието да разкрие това, което тя описва като „чистата същност“ на всичко, което изпълнява. През последното десетилетие Йоръм Сон постига световно признание не на последно място с интерпретациите си на концерти за пиано на Моцарт. Видеото на нейното изпълнение на Концерт за пиано на Моцарт No.21 на Международния конкурс Чайковски е гледано почти 23 милиона пъти, което се смята за рекордна цифра за всяко произведение на Моцарт на живо в платформата. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл Софийски солисти се създава през 1962.  От тогава до днес има осъществени над 3000 концерта по целия свят. Трима диригенти оформят звука на ансамбъла: Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров, който е диригент на ансамбъла от 1988 до 2022. Ансамбълът свири в най-престижните зали - Карнеги Хол в Ню Йорк, Роял Албърт Хол и Барбикан център в Лондон, Гевандхаус в Лайпциг, зала Гаво в Париж, Концертгебау в Амстердам, Операта на Сидни, Сънтори Хол и др. Участва в международни фестивали в Европа и Америка. Работи с артисти от класата на Х. Шеринг, Х. Холигер, Д. Шафран, Н. Сабалета, П. Галоа, Н. Кенеди и др. От 2022 година диригент е маестро Константин Добройков.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет Danel

Квартет Danel

Квартет Danel е в челните редици на европейската музикална сцена от десетилетия със своя смел, жизнен и концентриран стил на изпълнение. Четиримата музиканти са известни със своите дълбоко лични интерпретации на циклите за струнен квартет на Хайдн, Бетовен, Шуберт, Шостакович и Вайнберг, и тяхната жива и свежа визия за традиционен квартетен репертоар печели щедри похвали както от публиката, така и от пресата. Уникален сред струнните квартети, Данел работи в тясно сътрудничество както с Валентин Берлински от квартета Бородин, така и с Ирина Шостакович, за да усъвършенства дълбоко личните интерпретации на руската музика, за които квартетът е почитан в Европа. Дългата лична връзка на Данел и изключително близката работа с вдовицата на Дмитрий Шостакович Ирина оформят тези изпълнения по специфичен и дълбоко личен начин, предлагайки много рядко достъпен поглед към гения на Шостакович.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Константин Добройков

Константин Добройков е главен диригент и художествен ръководител на камерен ансамбъл "Софийски солисти". През 2010 г. получава магистърска степен по оркестрово дирижиране от University of North Carolina: School of the Arts. В периода 2013–2022 г. е диригент и част от ръководния екип на Държавна опера – Пловдив. Работи и с Радио-Симфоничния Оркестър на Словакия, Братислава, както и с водещия камерен ансамбъл на Словакия “Синфониета Братислава”. От 2022 е главен диригент и художествен ръководител на камерен ансамбъл „Софийски солисти“.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Милен Божков, тенор

Милен Божков се дипломира в Музикалната Академия “Проф. Панчо Владигеров”-София и специализира оперно изкуство в Университета за музика - Грац, Австрия при проф. Йоана Боровска. Певческата си техника yсъвършенства при Красимира Стоянова, а първите му ангажименти са в Националната опера в София под ръководството на акад. Пламен Карталов. След натрупания опит, вратите на Операта в Грац се отварят за него. Следват изяви в Япония, Австрия, Германия, Словения, Хърватия, Латвия и България. През 2024 година тенорът ще направи своя дебют в ролята на Отело на Верди в едноименния спектакъл, представен от Старозагорската опера и с участието на звездите Красимира Стоянова и Желко Лучич.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Милен Кукошаров, пиано

Известен с виртуозните си импровизации, Милен Кукошаров е един от най-търсените и известни изпълнители в България. Аранжира самостоятелните концерти на утвърдени български изпълнители. Заедно с Веселин Веселинов – Еко (контрабас) участва в камерното дуо „Das Weltschmerz DueTT”. През последните години Милен Кукошаров разширява професионалните си интереси като композитор в областта на класическата музика, театъра и киното. Неговите творби са печелили множество награди през годините и той продължава да работи върху различни театрални и филмови проекти.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Минчо Минчев

Минчо Минчев, цигулка

Изкуството на Минчо Минчев е оценявано със суперлативи на четири континента. Свири като солист с много от водещите оркестри в света, сред които Лондонската кралска филхармония, Лондонският симфоничен оркестър, Оркестърът на BBC – Лондон, London Mozart Players и др. Работи със световноизвестни диригенти като Сър Ч. Гроувс, Сър Н. Маринър, Л. Слаткин, Дж. Е. Гардинър. Има множество реализирани записи у нас и в чужбина, в това число за такива лейбъли като DECCA, Балкантон, Капричио, Интеграл, както и за Западногерманското радио (WDR), Радио Женева, Радио София, БНТ, Букурещкото и Белградско Радио и Телевизия. Журира престижни международни конкурси, между които Карл Флеш (Великобритания), Рудолф Липицер (Италия), Ифра Нийман (Германия), Бетовен (Чехия), Jugend Musiziert (Германия) и др. От 1990 е професор по цигулка в Университета по изкуствата Фолкванг  в Есен, Германия. Паралелно с интензивната си работа в университета и активната солистична дейност води майсторски класове по цигулка в различни точки на света.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Надежда Влаева, пиано

Надежда Влаевa е лауреат на международни награди e концертирала в Европа, Северна Америка и Азия, включително на световните сцени на Карнеги Занкел Хол, Роуз Хол в Линкълн Сентър в Ню Йорк, Ориентал Артс Сентър в Шангхай и Концертгебау в Амстердам. Надежда е удостоена с приза Музикант на годината за 2021 от Българското национално радио. Тя е артист на британската звукозаписна компания Hyperion Records и е първата, която записва пълната колекция на транскрипциите за пиано Бах/Сен-Санс, наречен от BBC Music Magazine „позитивно зашеметяващ“ компактдиск на месеца. Посвещава част от времето си и за композиране, плод на което са няколко оригинални пиеси и аранжименти, които са в процес на публикация от издателство Contemporary Composers Circle в Колорадо. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
1

Николай Минчев, цигулка

Николай Минчев завършва Университета по изкуствата Фолкванг в Есен (Германия), в класовете на Нана Яшвили и Минчо Минчев. В периода 2001–2003 е първи концертмайстор на Филхармоничния оркестър в Есен, а от 2003 е концертмайстор на Симфоничния оркестър на Вупертал. Понастоящем концертира като солист на ансамбъл "Софийски солисти" заедно със своя баща - Минчо Минчев.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Радостина Николаева

Радостина Николаева, сопрано

Вече над 20 години Радостина Николаева е водещо сопрано в Софийската опера и балет, където играе централни роли в опери на Верди, Пучини, Моцарт и Вагнер. Родена е в Русе, където завършва НУИ "Проф. Веселин Стянов", а след това и Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София в класа на проф. Ирена Бръмбарова. Примата има в биографията си много отличия, сред които награди от националния конкурс „Проф. Христо Бръмбаров” (2001), Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов” (2004), Международния конкурс „Ottavio Ziino" (2005). Печели и двете най-високи награди - Първа награда и Награда на публиката на международния конкурс "Premio Spiros Argiris  9 Concorso Internazionale per Giovani Cantanti Lirici" (2008). За ролята на Амелия в „Бал с маски“ е отличена с наградата „Кристална лира“ през 2009 г.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Русенска филхармония

Русенска филхармония

Русенският оркестър е създадена през 1948 от именития български диригент и композитор Константин Илиев. Осъществява турнета в Германия, Полша, Австрия, Швейцария, Италия, Румъния, Испания и Франция. Притежава записи в БНР, БНТ и Берлинското радио. Реализира серия от записи за Форлан – Франция и Виена Модерн Мастерс – Австрия. През 1961 оркестърът основава МФ "Мартенски музикални дни" и фестивала "Зимни музикални вечери". Участва  в международните фестивали "ММД", "Софийски музикални седмици", "Варненско лято", както и на такива форуми като Берлинския музикален фестивал и "Сиенски музикални седмици", където сътрудничи с Ф. Ферара, К. М. Джулини, Г. Рождественски, К. Ричарели, Б. Белкин, Ю. Башмет и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Саксофонен квартет Сигнум

Саксофонен квартет "Сигнум"

Четиримата музиканти Блаж Кемперле, Якопо Тадей, Алън Лужар и Гуерино Белароса се срещат в Кьолн, където основават саксофонния квартет SIGNUM през 2006 г. Те са в непрекъснато търсене на нови идеи, предизвикателства и интригуващи артистични срещи. Квартетът концертира в редица престижни зали като Барбикан Център в Лондон, Концертхаус Виена, Консертгебау Амстердам, Центъра за изящни изкуства в Брюксел, Гулбенкян Лисабон, Фестивалния дворец в Баден-Баден, Филхармонията в Люксембург, Елбфилхармони в Хамбург, Концертхаус Дортмунд, Филхармонията в Кьолн и др. През 2016 г. SIGNUM получиха наградата за „Най-добър ансамбъл“ от престижния немски фестивал Festspiele Mecklenburg Vorpommern.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Светлин Русев, цигулка

Светлин Русев, цигулка

Харизматичният цигулар Светлин Русев се радва на блестяща международна кариера в много от големите концертни зали по света. Солира под палката на именити диригенти. Отдадеността си към музиката споделя със своите многобройни почитатели по целия свят, както като солист, така и в качеството си на забележителен камерен изпълнител. Интензивната му концертна дейност го отвежда навсякъде по света – Европа, САЩ, Латинска Америка и Азия. Редовен гост-солист е на оркестри от най-висока класа, като Националният оркестър на Франция, Оркестърът на Националното радио на Франция, Оркестърът на Романска Швейцария, Националният оркестър на Белгия, Токийската филхармония, Симфоничният оркестър на Индианополис, Кремерата Балтика и др.  

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Свилен Димитров

Свилен Димитров

Като един от известните русенски хорови диригенти и като ръководител на именития русенски хор "Проф. Васил Арнаудов" от сезон 2015/2016, Свилен Димитров има значителни заслуги за развитието на музикалния живот в Русе. Завършил Националната музикална академия в София със специалностите хорово и оркестрово дирижиране, той се завръща в Русе като преподавател в Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов". Под неговото ръководство хор "Проф. Васил Арнаудов" участва редовно в Международния фестивал "Мартенски музикални дни", като реализира и редица успешни концерти и продукции, в т.ч. операта "Орфей и Евридика" от К. В. Глук, "Глория" от А. Вивалди и "Магнификат" от Джон Рутър. 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Софийска филхармония

Софийска филхармония

Софийска филхармония отдавна  се е утвърдила като един от водещите институти в музикалния живот на  България, представителен за цялата ни съвременна музикална култура.  Гостува с успех в най-големите музикални центрове на Европа, Азия, Америка, посрещана и от най-взискателната аудитория с бурни аплодисменти. Много високи оценки има и записната дейност на Филхармонията, свързана с фирмите “Балкантон”, „Гега”, “Naxos”, “Супрафон”, “Елан”, “Фреквенц”, “Кох”, “Мега”, “Капричио” и др.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Стелияна Димитрова-Хернани

Стелияна Димитрова-Хернани, хормайстор

Стелияна Димитрова–Хернани е родена в Пловдив в семейство на музиканти. От 2011 Стелияна Димитрова-Хернани е диригент на хор „Дунавски звуци”, а от 2012 става диригент и на оперния хор на Държавна опера – Русе. През 2023 Хорът на Държавна Опера – Русе е награден с "Кристална лира" в категорията „Хорово изкуство” за пасхалния концерт на 13 април с изпълнението на „Реквием” от Антонин Дворжак с диригент Емил Табаков. Същата година на 24 май Стелияна Димитрова-Хернани е отличена с Награда „Русе" в категория „Сценични изкуства” за висок професионализъм и вдъхновена работа като диригент на Хора на Държавна опера – Русе и на смесен хор „Дунавски звуци”.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Струнен квартет "Фрош"

Струнен квартет "Фрош"

Един от най-известните български струнни квартети започва концертната си дейност с участие в цикъла на БНР "Солистите на Радиото". Има реализирани звукозаписи за фонда на БНР.  Постоянен участник е в големите национални и международни фестивали в страната и чужбина. Носител е на Втора награда от Международния конкурс за австрийска музика в София. Свири в концертната зала на Осло и прави десетки български и световни премиери на музика от Дж. Кръмб, О. Голихов, Ст. Райх, Т. Райли, В. Казанджиев, Л. Денев, Р. Бальозов, Др. Йосифов и др. Квартетът е носител на наградата "Кристална лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци в България. Печели и Първа награда на Академичния конкурс за камерна музика, посветен на композитора Марин Големинов.  През 2017 „Фрош“ изнася откриващия концерт от програмата на Българския културен институт в Москва и Музея "Чайковски“. В периода януари-юни 2018 квартетът участва в проекта на Софийска филхармония ''Музиката на Европа'' с два концерта, посветени на Чехия и Великобритания.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Трио Абстракт

Трио "Абстракт"

През 2016 Салим(а) Джавад (саксофон), Шиау-Шиуан Хнг (перкусии) и Марлис Дебакер създават ансамбъла за съвременна музика - Трио „Абстракт“. Комбинацията от инструменти, еднакво напомняща на камерен ансамбъл и фрий джаз комбо, позволява на музикантите да черпят от богат арсенал от звуци и изразни средства. Ансамбълът свири на важни фестивали и институции за съвременна музика като NOW! Фестивал във Филхармонията в Есен, Биенале на изкуствата във Венеция, Биенале на съврeменната музика в Бремен, Импулс Академия/Фестивал в Грац, Моцартфест във Вюрцбрург, Център за Култура и медии Карлсруе, Конференцията на Международната асоциация на музикалните центрове в Мюнхен през 2022. В момента триото се подкрепя от програмата InSZene (стипендия за интерпретатори на съвременна музика) на Deutscher Musikrat, както и от Ensembleförderung NRW.

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Фестивален оркестър - Русе

Фестивален оркестър - Русе

Русенският фестивален оркестър е уникален проект, носещ в себе си дълбоките и трайни връзки между различни поколения музиканти от целия свят, направили първите си професионални стъпки в Националното училище по изкуствата Проф. Веселин Стоянов – Русе. Създаден през 2010 по повод 50-годишнината на училището и 50-годишния юбилей на МФ "Мартенски музикални дни", Фестивалният оркестър прави първата си успешна програма в рамките на фестивала с участието на световноизвестните български музиканти – възпитаници на училището, Емил Табаков, Светлин Русев и клавирното дуо Генова - Димитров. 2021 година ще остане паметна в историята на оркестъра с участието на голямата оперна прима Красимира Стоянова с "Четири последни песни" от Р. Щраус и със световната премиера на Концерта за цигулка от Маестро Емил Табаков, посветен на фестивала и неговите първи изпълнители - Русенският фестивален оркестър и международно известния български цигулар Светлин Русев.

 

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Хор "Проф. Васил Арнаудов"

Хор "Проф. Васил Арнаудов" - Русе

Основан през 1993, Хор Проф. Васил Арнаудов - Русе изпълнява неизменно мисията си да съхранява и развива хоровата традиция, създадена от големия български диригент и педагог проф. Васил Арнаудов. Художествен ръководител и диригент на хора от основаването му до 2015 е Драгомир Йосифов. Хор Проф. Васил Арнаудов – Русе е носител на два златни медала и Голямата награда на Третия международен хоров конкурс в гр. Полхайм, Германия. През 2002 печели Първа награда на Международния хоров конкурс Драган Шуплевски – Скопие, Македония, през 2004 получава Голямата награда на хоровия конкурс в гр. Ниш, Югославия. От сезон 2015/16 диригент на хора е Свилен Димитров. Поредните значими произведения в репертоара на хора са Орфей и Евридика на Кр. В. Глук, Глория на А. Вивалди, Магнификат на Джон Рутър. През 2024 г. хорът ще отбележи 30 години от създаването си със специална програма в рамките на "Мартенски музикални дни".

НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Сайтът използва бисквитките (“cookies”), които ни помагат, за да предоставим определени функционалности. Продължавайки да използвате този сайт, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“ съгласно нашата Политика за използване на бисквитки.
ОK
© Мартенски музикални дни 2012 - 2024 | Design & Development by FORMA Design Bureau