Violoncellissimo е един от най-известните румънски камерни ансамбли в последните 15 години и е създаден по инициатива на известния виолончелист Марин Казаку, който, заедно със своите настоящи и бивши ученици, по този начин отваря нов път в популяризирането на музиката и младите таланти от Румъния.
През 2001 г. концертът на Violoncellissimo по време на Международния фестивал Джордже Енеску пожънва огромен успех. Седем години по-късно Violoncellissimo изумява публиката с безпрецедентен музикален момент, когато 60 виолончелисти излизат на сцената на румънския Атенеум- "концерт, достоен за книгата на рекордите", както писа пресата по това време. На 26 май 2013 г. Марин Казаку отново се качва на сцената на румънския Атенеум, този път в изключителен концерт със 100 челисти.
Проектът „Виолончелисимо", създаден от проф. Казаку преди повече от 30 години, е роден от желанието му да развие креативността на своите студенти, но и да доближи хората до музиката, независимо от нейния жанр. През 2024 година заедно с ансамбъла той планира да достигне до възможно най-много общности, включително и до румънската диаспора в поредица от турнета.
Марин Казаку е генерален директор на филхармонията „Джордже Енеску" и професор по виолончело в Националния музикален университет в Букурещ. Той е свирил с Генадий Рождественски, Серджиу комисиона, Хория Андрееску, Антони Рос Марба Бладимир Орлов, Раду Алдулеску и Джереми Менухин. Същевременно има множество изяви на международни фестивали като тези в Берлин, Хонконг, Макао, Мюнхен, Милано, Осака Сеул, Токио.
През последните години ансамбълът Violoncellissimo изнася концерти на важни културни събития в Румъния и чужбина, сред които Концерт по случай 140-годишнината от рождението на Константин Бранкуши, Ден на националната култура, Гала наградите UNITER, Концерт за надежда и ЮНЕСКО 2021.
На 11 февруари 2024 година ансламбълът ще изнесе концерт на сцената на Софийска филхармония, зала България. Съставът ще представи разнообразна програма, адаптирана за виолончело, музика от всички жанрове.