Иван Стоянов е роден в гр. Бургас. Възпитаник е на бургаското музикално училище, което завършва през 1990 г. със специалност тромпет, но паралелно изучава и китара и бас китара. През 1998 г. се дипломира с магистърска степен по две специалности „Поп и джаз бас китара” и „Поп и джаз китара” в НМА „Проф. П. Владигеров”. В родния си град Бургас работи с оркестър „Горещ пясък” с ръководител Стефан Диомов. В записа на албумите на „Фамилия Тоника” участва като инструменталист и аранжор. Получава награда на първите годишни награди за млади изпълнители „Хит минус 1” по БНТ. Заедно с доц. д-р Цветан Недялков – китара и Кристиян Илиев – пиано създава групата „Bell’s”, с която изнася концерти из цялата страна, свири в емблематични джаз и рок клубове в София – „Funkis Pub”, „Swingin’ Hall”, „Mister Punch”. Инструменталист е в един от най-добрите и известни състави по това време „Динамит брас бенд” с диригент Георги Борисов. С този оркестър има 150 тв предавания по БНТ „Как ще ги стигнем” с водещ Тодор Колев, записите на 4 студийни албума, концерти с едни от най-добрите български изпълнители – Васил Петров, Орлин Горанов, Нели Рангелова, Йълдъз Ибрахимова, Маргарита Хранова, Бисер Киров и др. Иван Стоянов е китарист, певец и аранжор в различни проекти, участия в джаз фестивали, телевизионни предавания, десетки студийни записи с Биг Бенда на БНР под диригентството на Вили Казасян, Янко Миладинов, Александър Бръзицов.
От 2004 г. като част от преподавателския състав на катедра „Поп и джаз изкуство” при НМА, Иван Стоянов се стреми да отговаря на желанията и потребностите на младите музиканти – студенти в специалността „Поп и джаз бас китара” за задълбочаване на познанията и уменията, свързани с инструмента бас китара и да им даде възможност да намерят отговори на различни въпроси в областта на поп, джаз и рок музиката.
Критериите за високо инструментално съвършенство, обновяване на изразните средства, намирането на най-вярната изпълнителска формула за определеното произведение са особено важни за него. Участието в тези концерти и на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, „Ева квартет”, гайдарската формация „Орфикус”, „Софийски ортодоксален хор”, вокален ансамбъл „Фортисимо”, разширяват обхвата и трудността на изпълняваните композиции и изискванията за максимална емоция и постигането на удоволствие от изпълнението, което е възможно само за инструменталист с богат сценичен опит. Музикалното овладяване и техническо и стилово покриване на известните произведения, съобразени с авторовата идея на определената композиция, дава представа за мащабите и развитието на музикално-изпълнителското изкуство в областта на популярната музика в България. Педагогическата дейност на Иван Стоянов е важна част от неговата същност като комплексен музикант. Практиката му на концертния подиум е залог за прилагането й в работата със студентите по „Поп и джаз бас китара”. Авторитетът, който си е изградил с изявите си на сцената му позволява да утвърждава положителните традиции на популярното изкуство у нас и да търси и развива индивидуалната изява и характерните способности на всеки отделен студент. Това предизвиква интереса на младите музиканти към изучаването на инструмента „бас китара” и усвояването на спецификата на жанровата музика. Ръководството на майсторски клас показва друг аспект от музикалните дейности на Иван Стоянов. Поради доказания му принос като преподавател той е канен за провеждането на майсторски клас из цялата страна.