Веселин Веселинов-Еко е басист, контрабасист и композитор. Свири за някои от най-известните български артисти и формации. Роден е в София и от юношеска възраст започва да свири на бас китара под влиянието на рок групи като Гранд фънк Рейлроуд, Лед Цепелин и др. По-късно бива приет да учи в Държавната музикална академия в София, специалност "Електрическа и акустична бас китара".
В периода 1990-2002 г. е член на Подуене блус бенд. През 1996 г. е съучредител на джазфюжън формацията "Зона Ц", която издава 3 компактдиска с преобладаващо негови композиции и участва на джаз фестивали и концерти в Ирландия, Гърция, Турция, Германия, Македония и България. Записва участие в различни проекти на водещи български джаз музиканти като Симеон Щерев, Милчо Левиев, Теодосий Спасов, Иво Папазов, Анатолий Вапиров, Христо Йоцов, Антони Дончев, Румен Тосков, Марио Станчев, Стоян Янкулов, Акустична версия и др. Участва в записи и концертрира с международни изпълнители, като Бени Мопин, Окай Темиз, Йълдъз Ибрахимова, Клаудио Понтиджа, Ямар Тиам, Михаел Шийфър, Ленърт Аберг, Арабел Караян. През 2000 г. открива малко звукозаписно студио, където пише и композира своя собствена музика и такава за други музиканти.
Талантът му му носи множество признания, като през 2003 е избран за басист на годината на наградите на БГ радио, а през 2009 г. става носител на наградата „Кристална лира” за джаз.
Особено близък е с джаз пианиста, композитор и писател, Васил Пармаков, който по думите му е повлиял силно и го е направил музикант. След смъртта на Пармаков с колегите си работи по нов албум на „Зона Ц“, включващ както нови пиеси, така и неиздадени записи от 2001-ва с участието на покойния си приятел.
През последните години ЕКО добавя към кариерата си и още един проект - камерно дуо "Das Weltschmerz DueTT", което създава с пианиста Милен Кукошаров. Двамата дават начало на проекта през 2016 г., тъй като споделят общо желание – да импровизират върху теми извън стандартния джазов репертоар. До момента имат два албума, в които интерпретират Шостакович, Чайковски, Пиацола, Ерик Сати, Джон Уилямс и Карлос Гардел, Рахманинов и други, но включват и свои авторски композиции.
И въпреки че освен джаза обича и тангото, операта, рока, блуса, най-често го определят като джазмен.
„Импровизацията, и то джазовата импровизация, е смисълът на тази музика. Правилата, които сам си определяш с течение на времето, са адски много. Трудно нещо е джазът.“
В края на октомври 2023 получава наградата за цялостен принос към джаза на фестивала „Пловдив джаз фест“. Събитието се провежда за девета поредна година и е една от големите сцени за джаз в България.