Дата: |
---|
20.03.2022 |
(Неделя) |
Час: |
19:30 ч.. |
Място |
Доходно здание |
солист и дригент: |
---|
Сергей Крилов |
Програма: |
---|
А. Дворжак - Серенада за струнен оркестър |
П. Сарасате - Андалуски Романс |
K. Сен-Санс - Интродукция и Рондо капричиозо |
П. Сарасате - Кармен Фантазия |
Известно културно съкровище на Литва, Литовският камерен оркестър е широко признат като един от най-добрите камерни оркестри в света. Забележителната история на оркестъра включва над сто изпълнения с Мстислав Ростропович и лорд Йехуди Менухин; запис на 12-те клавирни концерта на Бах и концерти на Хайдн за пиано и оркестър с Татяна Николаева; „Съществата от Прометей“ на Бетовен, разказани от сър Питър Устинов, и скорошен запис на цигулкови концерти на Вивалди със Сергей Крилов, издаден от DG. През годините неговите солисти са Жанин Янсен, Вадим Репин, Даниел Хоуп, Олег Каган, Юрий Башмет, Миша Майски, Наталия Гутман, Дейвид Герингас, Даниел Мюлер-Шот, Евгений Кисин, Бруно Канино, Сергей Накаряков, Алексей Огринчук, Жан- Пиер Рампал, Майка Ердман, Ави Авитал и др.
Въз основа на група от ентусиазирани млади музиканти, LCO е създадена през 1960 г. от изтъкнат диригент Саулиус Сондецкис, който остава начело до 2004 г. Нова глава в историята на LCO започва през 2008 г. с пристигането на Сергей Крилов като техен нов артистичен директор и главен Диригент. Неговата отдаденост на най-високия професионален стандарт и финес в музицирането, както и постоянното разширяване на репертоара, откриха нови вълнуващи хоризонти в развитието на оркестъра, което доведе до повече от 200 високо аплодирани съвместни изпълнения по целия свят. Критиците описват динамичното музикално партньорство между оркестъра и Сергей Крилов като „хармонична и конспиративна връзка с оркестъра“, „абсолютна настройка между
цигулар-диригент и оркестър“ и „очарователната и аристократична галантност, без неправилна фамилиарност, но с доверие един в друг“.
LCO се представи пред голяма публика и признание от критики на големи европейски зали като Берлинската филхармония, Музикверайн във Виена, Лондонската Кралска фестивална зала, Концертгебау в Амстердам, Salle Pleyel и Theatre Champs-Elysees в Париж, Санкт Петербург филхармония, Голямата зала на Московската консерватория , Гевандхаус в Лайпциг, Мупа Будапеща. Оркестърът се появява на музикални фестивали в Залцбург, Люцерн, Шлезвиг-Холщайн, фестивал на Страдивари в Кремона, Сион, Гщад, Рейнгау и Musikfest Berlin, за да назовем само няколко.
LCO е пионер и вдъхновява множество произведения на композитори като Алфред Шнитке, София Губайдулина, Арво Пярт, Петерис Васкс, Гия Канчели, Родион Щедрин, Едисон Денисов, Сергей Слонимски, Лера Ауербах и други, много от които посветиха своите произведения на оркестър. Благодарение на гениалната идея да покани Шнитке като клавесинист в LCO на турнето си в Австрия и Германия, композиторът успя да заобиколи официалната забрана на съветските власти за пътуване извън СССР и да присъства на премиерата на своя Concerto Grosso №1 на Запад – произведение, написано специално за Гидон Кремер, Татяна Гринденко и LCO. Записът на живо на този концерт, който включваше и Tabula rasa на Арво Пярт, се превърна в един от най-продаваните компактдискове на XX век. Concerto Grosso No.3 на Шнитке беше посветен на LCO, за да отбележи нейната 25-та годишнина.
От самото начало и през цялата си история LCO винаги е бил страстен посланик на литовската музика по целия свят. Оркестърът е изпълнил над 200 произведения на M.K.Čiurlionis, Balys Dvarionas, Stasys Vainiūnas, Eduardas Balsys, Bronius Kutavičius, Teisutis Makačinas, Vytautas Barkauskas, Algirdas Martinaitis, Mindaugas Nabaitis, Mindaugas Narbaitis, Onuteės, Vidulis Narbaitis, Onuteė и др.
През шестте десетилетия LCO продуцира над сто записа с разнообразен репертоар, издадени на лейбъли като Deutsche Grammophon, Sony Classical, Melodiya, ECM и Teldec.
Литовският камерен оркестър винаги подкрепяше прогресивното гражданско движение. Заедно с лорд Менухин, те изнесоха емблематично изпълнение на Месията с африканския хор в град извън Йоханесбург в току-що освободената от апартейда Република Южна Африка. По време на борбата на Литва за независимост, LCO играе важна роля за повишаване на осведомеността в западните страни за трагичните събития от 1991 г. и предоставя медицинска и хуманитарна помощ за родината си.
LCO беше един от първите оркестри в света, които започнаха изпълнения на живо за социално дистанцирана публика веднага след премахването на блокирането от Covid-19 в началото на юни 2020 г. Те откриха фестивала във Вилнюс с два разпродадени концерта (Четирите сезона на Вивалди със Сергей Крилов и друг концерт с произведения на балтийски композитори), които бяха стриймвани и излъчвани по множество канали и в социалните медии.